Քաղաքացին դիմել է Մարդու իրավունքների պաշտպանին ժառանգությամբ իրեն փոխանցված հողամասերի սեփականության իրավունքի գրանցմանն աջակցելու հարցում։
Դիմումատուն տեղեկացրել է, որ իր ներկայացրած փաստաթղթերով ՀՀ ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեն կայացրել է գույքի նկատմամբ իրավունքի պետական գրանցման վարույթը կասեցնելու մասին որոշում։
Պաշտպանի աշխատակազմում քննարկման շրջանակում պարզվել է, որ նման որոշման համար հիմք է հանդիսացել այն, որ քաղաքացին չի ներկայացրել անհրաժեշտ բոլոր փաստաթղթերը։
Պաշտպանի ներկայացուցիչը քաղաքացուն ներկայացրել է ՀՀ գործող օրենսդրության պահանջները, անհրաժեշտ իրավահաստատող փաստաթղթերի ներկայացման կարևորությունը, ինչի արդյունքում քաղաքացին ներկայացրել է պահանջված բոլոր փաստաթղթերը և գրանցել հողամասերի սեփականության իրավունքը։

A citizen applied to the Human Rights Defender requesting support in registering his right to property for an inherited plot of land.
The applicant reported, that as a result of documents he presented to the Real Estate Cadastre of the RA State Revenue Committee, the state committee had decided to suspend the registration process of his right to property.
In the course of the Defender’s Office discussion procedure, it emerged that that the reason for this decision was that the citizen had not presented all of the necessary documents.
The Defender’s representative presented the citizen the RA legal requirements, the importance of submitting the necessary legal documents. As a result, the citizen presented all the required documents and had his right to property registered.