Այսօր՝ վաղ առավոտյան, «Հայ կանանց ճակատ» նախաձեռնության համակարգող Սյուզան Սիմոնյանը ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի «թեժ գծի» հեռախոսահամարին ահազանգով տեղեկացրել է, որ ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության Կենտրոնականի բաժին են բերման ենթարկել Հակոբ, Հռիփսիմե, Էլմոն Եղնուկյանները և «Հայ կանանց ճակատ» նախաձեռնության անդամներ Ռուզաննա Եղնուկյանը, Աղավնի Սահակյանն ու Գեղեցիկ Տոնոյանը։
Ըստ ահազանգի՝ վերջիններիս բերման են ենթարկել Հայաստան-Սփյուռք համաժողովի մասնակցիների ներկայությամբ Ժիրայր Սեֆիլյանի և Կարո Եղնուկյանի մասին պաստառներով թռուցիկներ բաժանելու համար:
Ահազանգից անմիջապես հետո Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչներն այցելել են ոստիկանության Կենտրոնականի բաժին: Պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչներն առանձնազրույցներ են ունեցել բերման ենթարկված անձանց հետ, պարզաբանումներ են պահանջվել նրանց բերման ենթարկելու իրավական հիմքերի վերաբերյալ: Ոստիկանության աշխատակիցների պարզաբանմամբ՝ նշված անձինք բերման են ենթարկվել Հանրապետության հրապարակում պայթուցիկ սարքերի առկայության վերաբերյալ ահազանգի հիման վրա:
Ոստիկանության հետ համատեղ աշխատանքի արդյունքում բերման ենթարկված անձանցից Հակոբ, Հռիփսիմե, Էլմոն Եղնուկյաններն ազատ են արձակվել, աշխատանքներ են տարվում նաև մյուս անձանց բերման ենթարկելու պատճառները պարզելու ուղղությամբ:

Today, early morning, Syuzan Simonyan, Coordinator of the Armenian Women’s Front initiative, informed the RA Human Rights Defender’s Office via hotline that Hakob, Hripsime, Elmon Yeghnukyans and members of the Armenian Women Front initiative Ruzanna Yeghnukyan, Aghavni Sahakyan and Geghetsik Tonoyan were taken to the Central Division of the Yerevan City Department of the RA Police.
According to the report, they were taken to the police divison for distributing leaflets about Zhirayr Sefilyan and Karo Yeghnukyan in the presence of participants of the Armenia-Diaspora forum.
Immediately after the call, the representatives of the Human Rights Defender’s Office visited the Central Division of the Yerevan City Department. The representatives of the Defender’s Office had private conversations with those people, as well as required clarifications on the legal grounds for their brought to police. According to police officers, the mentioned persons were brought to police on the basis of an alarm about presence of explosive devices in the Republic Square.
As a result of joint work with the police, Hakob, Hripsime, Elmo Yeghnukyans were released, activities are being carried out to clearify the reasons of other people’s brought to police.