Կոտայքի մարզի Փյունիկ գյուղի միջնակարգ դպրոցում ստեղծված իրավիճակի առիթով Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում սկսվել է սեփական նախաձեռնությամբ հարցի քննարկման ընթացակարգ: Խնդիրը քննարկվել է ՀՀ կրթության և գիտության, ինչպես նաև Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարությունների հետ: Ուղարկվել են համապատասխան գրություններ:
Սեպտեմբերի 1-ից խաթարված է ուսումնական գործընթացը Փյունիկ գյուղի միջնակարգ դպրոցում: 44 աշակերտները հրաժարվում են դպրոց հաճախելուց՝ դժգոհելով տրանսպորտային դժվարություններից, որոնք առաջ են գալիս հատկապես 5-6 ամիս ձգվող ձմռան ընթացքում: Այս հարցերը պետք է դառնան կառավարության իրավասու մարմինների կողմից մանրամասն քննարկման առարկա:
Ստեղծված իրավիճակում վտանգվում է Փյունիկ գյուղի միջնակարգ դպրոց հաճախող երեխաների կրթության երաշխավորված իրավունքը: Պետությունը պարտավոր է երաշխավորել կրթության հավասար հնարավորություններ, մատչելիություն և շարունակականություն: Այս առումով երեխայի շահերը պետք է լինեն առաջնահերթ ուշադրության առարկա:

The Human Rights Defender’s Office started a discussion procedure upon its initiative on the situation at the secondary school of Pyunik village in Kotayq Province. The issue was discussed with RA Ministry of Education and Science, as well as with RA Ministry of Territorial Administration and Development.
The educational process at the secondary school of Pyunik village is disrupted starting from the 1st of September. 44 pupils refuse to go to school complaining of difficulties in transportation which result particularly from 5-6 months’ long winter. These questions shall be subjected to examination by competent government authorities.
In the existing situation, there is a threat to the guarantees for the right to education of pupils attending the secondary school of Pyunik village. The State has an obligation to guarantee equal opportunities for education, accessibility and continuity of education. In this respect, the interests of child shall receive priority attention.