Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչը Նիդերլանդներում մասնակցել է Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչի կողմից կազմակերպած արհեստական բանականության և մարդու իրավունքների հարաբերակցության վերաբերյալ մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային հաստատությունների ներկայացուցիչների բարձրաստիճան հանդիպմանը
Մարտի 30-ից 31-ը Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի միջազգային համագործակցության վարչության պետ Աննա Կարապետյանը Ամստերդամում մասնակցել է ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչի գրասենյակի կողմից կազմակերպված արհեստական բանականության և մարդու իրավունքների հարաբերակցության վերաբերյալ մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային հաստատությունների բարձրաստիճան հանդիպմանը։ Հանդիպմանը մասնակցում էին Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրների մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների և իրավահավասարության մարմինների ավելի քան 30 ղեկավարներ և բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ։
Հանդիպման նպատակն էր քննարկել մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների փորձը, մարտահրավերները և խոստումնալից պրակտիկան հանձնակատարի՝ 2019թ․ «Արհեստական բանականության. 10 քայլ ուղղված մարդու իրավունքների պաշտպանությանը» խորագրով առաջարկությունների իրականացման առնչությամբ։
Մտքերի փոխանակման ժամանակ Դունյա Միյատովիչը ընդգծել է արհեստական բանականության համակարգերի էական ազդեցությունը մարդկանց կենսամիջավայրի և մարդու իրավունքների ապահովման միջոցների վրա՝ ի թիվս այլոց, սպառնալիքներ ներկայացնելով անձնական կյանքի անձեռնմխելիությանը, հավասարությանը, արդարադատության հասանելիությանը, և կարևորել է մարդու իրավուքների պաշտպանության ազգային հաստատությունների մանդատը՝ երաշխավորելու մարդու իրավունքների պաշտպանությունը այդ նորարարական գործընթացների ընթացքում:
Մասնակիցները մատնանշել են արհեստական բանականության օգտագործման առավել համապարփակ և մարդու իրավունքների վրա հիմնված մոտեցումների անհրաժեշտությունը և ընդգծել կարևոր մարտահրավերները՝ թափանցիկության և որոշումների կայացման ավտոմատացված համակարգերի օգտագործման վերաբերյալ տեղեկատվության հասանելիության տեսանկյունից։
Հանդիպման ավարտին Մարդու իրավունքների հանձնակատարը նշել է, որ արհեստական բանականության նախագծումը, զարգացումը և տեղակայումը պետք է վերահսկվի մեկ կամ մի քանի մարմինների կողմից, որոնք լիովին անկախ են, ունեն համապատասխան ռեսուրսներ։ Այս գործընթացում մեծապես կարևորվել է վերոնշյալ մարմինների համագործակցությունը մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների հետ:
Աննա Կարապետյանը առանձնազրույց է ունեցել ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքները, առաջացած հումանիտար խնդիրները, ինչպես նաև մարդու իրավունքների պաշպանության վիճակը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի ընտրության կարգին և այդ առումով հաստատության մարտահրավերներին։

The representative of the Human Rights Defender’s Office participated in the high-level meeting of representatives of the national human rights institutions on the relationship between artificial intelligence and human rights organized by Ms. Dunja Mijatović, Council of Europe Commissioner for Human Rights, in the Netherlands.
On 30 – 31 March, Ms. Anna Karapetyan, Head of International Cooperation Department, took part in the high-level meeting of representatives of the national human rights institutions on the relationship between artificial intelligence and human rights organized by Ms. Dunja Mijatović, Council of Europe Commissioner for Human Rights, in the Netherlands. More than 30 heads and senior representatives of national human rights institutions and equality bodies of Council of Europe member states participated in the meeting.
The meeting aimed to discuss the experiences, challenges and promising practices of national human rights institutions with respect to the implementation of Commissioner’s 2019 Recommendation ‘Unboxing AI – 10 steps to protect human rights’.
During the exchange of views, Ms. Dunja Mijatović emphasized the significant impact of AI system on living environments and the way we exercise human rights, posing threats among others to privacy, equality and access to justice, and stressed importance of mandate of national human rights institutions to ensure that people’s human rights are safeguarded throughout these innovation processes.
Participants underlined the need for more comprehensive and human rights-based approaches to the use of AI and stressed important challenges in terms of transparency and access to information about the use of automated decision-making systems.
At the end of the meeting, the Commissioner for Human Rights stated that AI design, development and deployment must be supervised through one or more authorities that are fully independent and adequately resourced. In this process, the cooperation of the above-mentioned bodies with national human rights institutions was highly emphasized.
Ms. Anna Karapetyan hold a private conversation with Ms. Dunja Mijatović, CoE Commissioner for Human Rights, during which the consequences of the blockade of Lachin Corridor by Azerbaijan, arisen humanitarian issues, as well as the state of human rights protection were discussed.
During the meeting, reference was also made to the selection procedure of the Human Rights Defender and the challenges of the institution in that regard.