Հարց՝ Արդյոք ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլարի կողմից Ձեզ ուղարկվել են իր կողմից հիշատակված տեսանյութերը, որոնք ըստ ադրբեջանական կողմի պնդումների, պատկերում են հայ զինծառայողների կողմից ադրբեջանցի զինծառայողների նկատմամբ վատ վերաբերմունքի փաստեր։
Ի պատասխան Ձեր հարցման տեղեկացնում ենք, որ Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը Եվրոպական Միության Հատուկ ներկայացուցիչ պարոն Տոյվո Կլարից ստացել է իր կողմից ավելի վաղ թվիթերյան միկրոբլոգում հիշատակված տեսանյութերը, որոնց վերաբերյալ պարզաբանումներ է պահանջել իրավապահ մարմիններից։ Պաշտպանի հաստատությունը դեռևս 2021թվականից տեղեկացված է եղել նաև, որ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո հայ իրավապահ մարմինների կողմից հարուցված են քրեական գործեր պատերազմական հանցագործությունների փաստերի առնչությամբ։

Question: Have you received the videos mentioned by the EU Special Representative Mr. Toivo Klaar, which, according to the Azerbaijani side, depict evidence of inhuman treatment of Azerbaijani servicemen by the Armenian armed forces?
Response: We would like to inform that the Human Rights Defender Ms. Kristinne Grigoryan has received the videos from the EU Special Representative Mr. Toivo Klaar which earlier were mentioned in his Twitter microblog. Regarding these videos the Human Rights Defender has requested clarifications from law enforcement bodies.
At the same time the Defender had been informed back in 2021, that criminal cases have been initiated by Armenian law enforcement bodies in relation to alleged cases of war crimes committed during the 44-day war in 2020.