Հուլիսի 16-ին Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը մասնակցել է «Կանանց մասնակցությունը քաղաքական և քաղաքացիական կյանքում» ծրագրի եռօրյա երիտասարդական ճամբարին, որտեղ հանդես է եկել որպես բանախոս՝ «Մարդու իրավունքներ և հիմնարար ազատություններ. միջազգային փորձ, Հայաստան» թեմայով:
Դասախոսության ընթացքում Քրիստիննե Գրիգորյանը լսարանին է ներկայացրել մարդու իրավունքների և ազատությունների շրջանակում կանանց իրավունքների միջազգայինն հիմնարար փաստաթղթերն ու պաշտպանության տենդենցները, մասնագիտացված կառույցների մանդատն ու աշխատանքի առանձնահատկությունները։
Պաշտպանն իր ելույթում անդրադարձել է ներպետական մակարդակում կանանց իրավունքներին առնչվող թե օրենսդրական և թե գործնական խնդիրներին, ներկայացրել Պաշտպանի հաստատության կողմից իրականացվող աշխատանքներն ու հաստատությանը ներկայացվող դիմումների հիմնական հետևությունները, կիսվել այս ուղղությամբ աշխատանքների առաջիկա պլաններով։ Խոսելով կանանց տնտեսական ու քաղաքական հզորացման ու իրավազորման հարցերի մասին՝ Քրիստիննե Գրիգորյանն անդրադարձել է այս առումով մեր երկրում առկա մտահոգիչ վիճակագրությանը և ներկայացրել իր պատկերացումններն անելիքների մասին։
Պաշտպանը մասնակից աղջիկների ու կանանց հետ խոսել է նաև որպես կին պաշտպոնատար անձ, իր անձնական փորձառության, դժվարությունների ու հաջողությունների մասին։ Մասնակիցներին Պաշտպանը կոչ է արել լինել նախաձեռնող, չդադարել կրթվելուց ու զարգանալուց, քննադատական հայացք գցել իրենց շրջապատող երևույթներին ու զարգացումներին և չվախենալ սեփական տարբերվող կարծիքը բարձրաձայնելուց ու ամենախիզախ երազանքների հետևից գնալուց։
Դասընթացը կազմակերպվել էր «Կանանց Իրավունքների Տուն» հասարակական կազմակերպության կողմից Ժողովրդավարության ազգային հիմնադրամի (NED) հետ համատեղ գործընկերությամբ: Դասընթացին մասնակցում էին Շիրակի մարզի 18-35 տարեկան 25 կանայք եւ աղջիկներ։
Ծրագրի նպատակն է բարելավել եւ նպաստել երիտասարդ կանանց եւ աղջիկների ակտիվ ներգրավվածությանը ժողովրդավարական գործընթացներում՝ երիտասարդական ճամբարի, ճանաչողական այցերի, հանրային ֆորումների եւ ենթադրամաշնորհներների իրականացման, ինքնակառավարվող համայնքային նախաձեռնություններում ներգրավվելու միջոցով: Դասընթացներին հաջողությամբ մասնակցած անհատներն ու խմբերը հնարավորություն կունենան ստանալ 6 ենթադրամաշնորհներից մեկը, որը պետք է ուղղված լինի համայնքային խնդիրների արդյունավետ լուծումներին։

On July 16, the Human Rights Defender, Ms. Kristinne Grigoryan, participated in the three-day youth camp of the "Women's Participation in Political and Civil Life" project, during which she delivered a speech on the topic entitled "Human rights and fundamental freedoms: international experience, Armenia".
During the lecture, Ms. Kristinne Grigoryan presented to the audience the international fundamental instruments and protection tendencies of women's rights within the framework of human rights and freedoms as well as the mandate and peculiarities of the activity of specialized organizations.
In her speech, the Defender referred to both legislative and practical issues related to women's rights at the national level, presented the activities carried out by the Defender's office and the primary outcomes of the applications submitted to the office and shared the plan of action on upcoming activities in this particular direction. Presenting the issues of political-economic and legal empowerment of women, Ms. Kristinne Grigoryan referred to the concerning statistics of our country in this regard and presented her insights on further steps.
The Defender also had a conversation with the participant girls and women about her personal experience, difficulties and success stories as a female state official. The Defender called on the participants to be initiating, not to stop educating and advancing, to be critical about the phenomena and developments around them, and not to be afraid to voice their own dissenting opinion and to follow their bravest dreams.
The training was organized by the “Women’s Rights House” NGO in partnership with the National Endowment for Democracy (NED). Twenty-five women and girls aged 18-35 from the Shirak region participated in the training.
The project aims to improve and promote the active involvement of young women and girls in democratic processes through youth camps, study visits, public forums and implementation of sub-grants, and involvement in the initiatives of the self-government communities. Individuals and groups who successfully participated in the training will have the opportunity to receive one of 6 sub-grants, which should be directed to efficient solutions to community issues.