Հուլիսի 6-ին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը ներկա է գտնվել և բացման խոսքով հանդես է եկել Եվրասիայի միջազգային համալսարանում տեղի ունեցած ERASMUS+ ԺԱՆ ՄՈՆԵ «ԵՄ, Անվտանգություն և հիմնարար իրավունքներ» մոդուլի բացման հանդիսավոր արարողությանը։
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվել է համառոտ ծրագիրը, որը բաղկացած է ներածական և խորացված դասընթացներից և որոնք դասավանդելու են տեղական և հրավիրյալ միջազգային դասախոսներ ու փորձագետներ:
Պաշտպանն իր խոսքում նշել է, որ առանց սահմանների ու կաղապարների կրթությունն անձի զարգացման, արժանապատիվ կյանքի ու իր և այլոց իրավունքները լավագույնս պաշտպանելու կարևոր երաշխիք է։
Շատ հաճախ մեր հասարակության որոշ ներկայացուցիչներ կարծիքներ են արտահայտում, որ անվտանգությունն ու մարդու իրավունքների համակարգը պետության, հասարակության համար ընտրության տարբերակներ են, սակայն մեր կյանքում վերջին զարգացումները ևս մեկ անգամ փաստեցին, որ չկա անվտանգություն առանց մարդու իրավունքների և չկան ու երաշխավորված չեն կարող լինել մարդու իրավունքներն առանց կայուն ու հուսալի անվտանգության։ Ուստի, անվտանգությունն ու մարդու իրավունքներն իրար փոխլրացնող ու փոխպայմանավորող բաղադրիչներ են։

On July 6, the Human Rights defender of the Republic of Armenia Kristinne Grigoryan was present and gave an opening speech at the opening ceremony of the ERASMUS+ JEAN MONET MODULE "EU, Security and Fundamental Rights" (EUSecJuris) held at Eurasia International University.
During the event, a concise program was presented, consisting of introductory and advanced courses, which will be taught by both local and international guest professors, and experts.
In her speech, the Defender noted that education without borders and stereotypes is a vital guarantee of one’s personal development, dignified life, and the best protection of everyone’s rights.
Oftentimes, some members of our society express the opinion that security and the system of human rights are options of choice for society and the state. Still, the events happening nowadays once again prove that there is no security without human rights, and there is no guarantee for human rights without stable and reliable security. Hence, security and human rights are complementary and interdependent components."