Մեր երկու հաստատությունների համատեղ մշտադիտարկումը վկայում է, որ վերջին շաբաթների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցող քաղաքական գործընթացների համատեքստում լայն տարածում է ստացել Հայաստանի ու Արցախի մեր հայրենակիցների միջև արհեստականորեն բաժանման ու հակադրման տրամադրություններ ստեղծելու և խթանելու դատապարտելի երևույթը։
Ընդ որում, նման երևույթները, առավելապես դրսևորվելով հայաստանյան հանրային տիրույթում, իրենց դրսևորումներն են գտնում նաև Արցախում։
Իրենց տարբեր քաղաքական շահեր սպասարկելու համար քաղաքական դերակատարների կողմից մեր հայրենակիցների արցախցի լինելու հանգամանքի միտումնավոր օգտագործումը բևեռացված հանրային խոսույթում «առիթ» է ստեղծում Արցախի մեր հայրենակիցների նկատմամբ վիրավորանքների, անընդունելի բառապաշարի և ատելության խոսքի տարածման համար:
Խստորեն դատապարտում ենք նման վնասակար, անհեռատես ու ծայրահեղ վտանգավոր բաժանարար գծերի ստեղծմանը միտված կամ որևէ կերպ դրան նպաստող խոսակցությունները, գործողություններն ու անգործությունը՝ այդ դրսևորումների դատապարտման առումով։
Մեր երկրների առջև ծառացած մարտահրավերներով լի այս պատասխանատու ժամանակահատվածում հատկապես կոչ ենք անում Հայաստանի և Արցախի հանրային մեծ լսարան ունեցող բոլոր քաղաքական գործիչներին ու հասարակական դերակատարներին, անկախ քաղաքական նախընտրություններից ու օրակարգերից, սեփական օրինակով կանխելու և դատապարտելու «հայաստանցի» և «արցախցի», իր էությամբ կեղծ ու ծայրահեղ վտանգավոր բաժանումը։
Հորդորում ենք բոլոր քաղաքացիներին՝ Հայաստանում, Արցախում ու Սփյուռքում, տուրք չտալ ու անհանդուրժող լինել Հայաստանի ու Արցախի մեր հայրենակիցներին խմբերի բաժանելու և ներքին երկպառակտություն սերմանելու բոլոր գործողությունների նկատմամբ։ Դրանք ջլատում են մեր դիմադրողականությունը, քայքայում հանրային ու համազգային համերաշխությունը։
Համազգային միասնությունն ու իմաստնությունը մեր պետությունների առջև ծառացած բոլոր մարտահրավերների լուծման կարևորագույն առհավատչյաներից են:

The joint monitoring of our two institutions shows that in recent weeks, in the context of the current political processes in the Republic of Armenia, the reprehensible phenomenon of creating and promoting sentiments of artificial division and opposition between our compatriots in Armenia and Artsakh has become widespread.
Moreover, such phenomena, mainly manifested in the public discourse of Armenia, find their manifestations in Artsakh as well.
The fact that some political actors use our compatriots’ being from Artsakh in polarized public speech to serve their political interests creates a "reason '' for the spread of insults, unacceptable language and hatred speech against our compatriots from Artsakh.
We strongly condemn speeches, actions and inaction (in terms of condemning these manifestations) aimed at creating such harmful, short-sighted and extremely dangerous dividing lines or which in any way contribute to these.
In this crucial period, full of challenges that our countries face, we especially call on all political figures and public actors of Armenia and Artsakh, regardless of political preferences and agendas, to prevent and condemn with their own example the false and extremely dangerous separation of "Hayastantsi" and "Artsakhtsi" .
We call on all citizens in Armenia, Artsakh and the Diaspora not to bear and be intolerant towards all actions aimed at dividing our compatriots in Armenia and Artsakh into groups and sowing internal separation. These actions undermine our resistance, decompose our public and national solidarity.
National unity and wisdom are one of the most important guarantees for solving all the challenges our states face.