Հայաստանի ու Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպաններով հրապարակում ենք անգլերենով արտահերթ զեկույց ադրբեջանական կեղծ խաղաղասիրության փաստերի վերաբերյալ՝ որպես մարդու իրավունքների երկարաժամկետ սպառնալիք։ Այս զեկույցն այն մասին է, որ հակամարտություններում մարդու իրավունքների պաշտպանության և իրական խաղաղության համար անհրաժեշտ է ազնիվ և վստահության վրա հիմնված երկխոսություն: Այդ երկխոսությունն առաջնահերթ անհրաժեշտ է հասարակությունների միջև՝ որպես խաղաղության երկարաժամկետ գրավական և կարևոր է, որպեսզի դրան պետությունները քաղաքական ուղղորդումներ կամ արհեստական միջամտություններ չանեն:
Իրական խաղաղասիրության ճանապարհը ենթադրում է, որ քաղաքական գործոնները չեն կարող ազդել մարդու իրավունքների պաշտպանության վրա:
Գլխավոր գործոնն էլ հենց այն է, որ պետության չճանաչված լինելը կամ որևէ տարածքի քաղաքական կարգավիճակը չի կարող խոչընդոտ լինել այդտեղ ապրող մարդկանց իրավունքների պաշտպանության համար:
Այս զեկույցը, ներկայացնելով Արցախին վերաբերող 1990-ական թվականներից սկսած տարբեր խաղաղաշինական նախաձեռնություններ, անդրադարձել է 2016-2017 թվականների Բաքու-Թբիլիսի պլատֆորմներին, որոնք ադրբեջանական կողմը նախաձեռնեց ադրբեջանական վայրագություններով ուղեկցվող ապրիլյան պատերազմից անմիջապես հետո: Այս նախաձեռնությունները հայտարարվել էին՝ որպես անկախ քաղաքացիական հասարակության նախաձեռնություններ, մինչդեռ դրանք կազմակերպվել և ուղղորդվում էին ադրբեջանական կառավարության ու մասնավորապես, հատուկ ծառայությունների կողմից:
Բացի այն, որ այդ պլատֆորմներն անտեսում էին ազգային ինքնորոշման բնական իրավունքը, դրանք ամբողջությամբ արտահայտում էին միայն ադրբեջանական պետական քաղաքական գիծը: Ավելին, այդ նախաձեռնությունները Հայաստանի կամ Արցախի քաղաքացիական հասարակությունների հետ կապ չունեին, իսկ նրանցում մի շարք հայերի ընդգրկել էր ադրբեջանական կողմը, որոնք էլ աչքի էին ընկնում իրենց հայատյաց ելույթներով: Այս ամենին զուգահեռ, ադրբեջանական կառավարությունը շարունակում էր հայատյացության հովանավորչության պետական քաղաքականությունը:
Այն, որ այդ նախաձեռնություններն իրական խաղաղություն կառուցելու նպատակներ չունեին, չէին ներառում իրապես անկախ ՀԿ-ներ կամ գործիչներ և ուղղորդվում էին ադրբեջանական իշխանությունների կողմից, հաստատվում է այդ նախաձեռնության նախկին մի շարք հայ գործիչների հրապարակային հարցազրույցներով այն մասին, որ իրենց անունից արվել է կեղծ հայտարարություններ, ադրբեջանանպաստ հայտարարությունների համար ադրբեջանական կառավարությունը խոստացել է կաշառք (օրինակ՝ աշխատանք Գերմանիայում և այլն): Այս բոլոր դեպքերն արտահայտված են Հայաստանի և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանների զեկույցում:
Ավելին, զեկույցում տեղ են գտել նաև ադրբեջանական պետական գորխիչների ելույթներն ու հարցազրույցները, որոնք բացահայտում են նշված պլատֆորմներում ընդգրկված ՀԿ-ների ու գործիչների ուղղորդումն ու կախվածությունը ադրբեջանական իշխանություններից:
2016-2017թթ. Բաքու-Թբիլիսի պլատֆորմներն ամբողջությամբ անտեսում էին «Որևէ մեկը չպետք է հայտնվի լուսանցքում և որևէ իրավունք չպետք է անտեսվի» միջազգային հանրահայտ սկզբունքը։
Այդ նախաձեռնությունները, ըստ էության, սատարում էին ադրբեջանական տարիների պետական քաղաքականությունը, որը մշտապես ուղղված է եղել Արցախն արտաքին աշխարհից մեկուսացնելուն, մարդու իրավունքների միջազգային կառույցների, միջազգային փորձագետների ու լրատվամիջոցների մուտքը Արցախ ամեն գնելով խոչընդոտելուն:
Զեկույցը կազմել ենք ես և այդ ժամանակ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը (Ruben Melikyan) 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմից անմիջապես հետո, որը, սակայն, օբյեկտիվ պատճառներով ավարտին հասցնել կարողացանք միայն վերջերս։
Այն ամփոփել ենք արդեն Արցախի մարդու իրավունքների գործող պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանի (Gegham G. Stepanyan) հետ:

The Human Rights Defenders of Armenia and Artsakh have published an English ad-hoc report on the facts of the fake peace promotion of Azerbaijan, as a long-term threat to human rights.
The report is about the fact that the protection of human rights during conflicts and a true peace requires a dialogue which is based on honesty and trust. This dialogue is primarily necessary between societies to guarantee a long-term peace, and it is important that states refrain from making political directives or artificial interventions.
A real peace initiative presupposes that political factors cannot affect the protection of human rights.
The principal factor is that the non-recognition of a state, and the political status of a territory cannot be an obstacle for the protection of the human rights of the people living there.
This report, presenting the peace-building initiatives related to Artsakh since the 1990s, makes a reference to the Baku-Tbilisi platforms, which were initiated by the Azerbaijani side immediately after the atrocities it committed during the April 2016 war.
These initiatives were declared as independent civil society initiatives, however, they were organized and directed by the Azerbaijani government and, in particular, the special services.
In addition to the fact that those platforms ignored the natural right to national self-determination, they also fully reflected only the Azerbaijani state policy. Moreover, these initiatives did not have any connection with the civil societies of Armenia and Artsakh; the Azerbaijani side had involved certain Armenians, who stood out with their Armenophobic speeches. At the same time, the Azerbaijani authorities continued their state-sponsored policy of Armenophobia.
The fact that these initiatives did not aim at busking a real peace, did not include independent NGO-s and activists, and that they were directed by the Azerbaijani authorities, are confirmed by the public interviews of Armenian activities, where they stated that fake statements were made in their names, and that the Azerbaijani authorities had promised bribes to make pro-Azerbaijan statements (for example, employment in Germany, etc.) All this information can be found in the published report.
Moreover, the speeches and interviews of Azerbaijani state officials can also be found in the report- these statements and interviews reveal the fact that the NGO-s and the activists included in the platform were dependent on, and were directed by the Azerbaijani authorities.
The Baku-Tbilisi platforms of 2016-2017 completely ignored the well-known international principle “no one should be sidelined, and no right should be ignored”.
These initiatives were supportive of the state policy of Azerbaijan, which has always been directed at the isolation of Artsakh from the outside-world, and the obstruction at all costs of the entry of international human rights organizations, and international experts and media to Artsakh.
The report was prepared by Mr. Arman Tatoyan and Mr. Ruben Melikyan, former Human Rights Ombudsman of Artsakh, immediately after the April 2016 war. However, due to objective reasons, it was only possible to finalize the report only recently.
Later, the content and the need of the report was also discussed with Mr. Artak Beglaryan (former Human Rights Ombudsman of Artsakh)