2017 թվականի փետրվարի 16-ին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այցելել է ՀՀ արդարադատության նախարարության «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում պահվող՝ Ոստիկանության պարեկապահակակետային ծառայության գնդի տարածքում հրազենային վիրավորում ստացած կալանավորված անձանց, մասնավորապես՝ Արամ Մանուկյանին, Պավել Մանուկյանին, Արմեն Լամբարյանին և Թաթուլ Թամրազյանին, ուսումնասիրել նրանց պահման պայմանները, իրավունքների ապահովման և բուժօգնության կազմակերպման վիճակը: Այցի ընթացքում Պաշտպանին ուղեկցել են Խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի կանխարգելման հարցերով Պաշտպանի տեղակալը և աշխատակազմի բժիշկը:
Ազատությունից զրկված անձանց բարձրացրած իրավունքների ապահովման և բժշկական օգնության տրամադրման հետ կապված առանձին հարցեր աշխատանքային կարգով քննարկվել են քրեակատարողական հիմնարկի վարչակազմի հետ և ստացել լուծում։
Պաշտպանը տեսակցել է նաև «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում պահվող, հացադուլ հայտարարած Արթուր Սարգսյանին, ուսումնասիրել նրա առողջական վիճակը և բուժօգնության կազմակերպան հետ կապված հարցերը:
Հարկ է ընդգծել, որ Պաշտպանի հանձնարարությամբ նրա ներկայացուցիչները 2017 թվականի փետրվարի 10-ից սկսած մի շարք այցեր են կատարել «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկ, տեսակցել հացադուլում գտնվող Արթուր Սարգսյանին, մանրամասն ուսումնասիրել նրա բժշկական օգնության տրամադրման և պահման պայմաններին առնչվող հարցերը, որի արդյունքում արդեն իսկ սեփական նախաձեռնությամբ սկսվել է քննարկման ընթացակարգ:
Այցի ընթացքում Արթուր Սարգսյանը բարձրացրել է մի շարք հարցեր, որոնց ուսումնասիրության արդյունքներով համապատասխան գրություններ են պատրաստվել ՀՀ արդարադատության նախարարությանը և ՀՀ գլխավոր դատախազությանը:
«Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում պահվող Արամ Մանուկյանի, Պավել Մանուկյանի, Արմեն Լամբարյանի, Թաթուլ Թամրազյանի և Արթուր Սարգսյանի առողջական վիճակի և իրավունքների ապահովման հարցերը մնում են Պաշտպանի անմիջական հսկողության ներքո:

On 16 February the Human Rights Defender Arman Tatoyan has visited the detainees wounded in the territory of the Police Patrol-Guard Service are currently kept in the Prison Hospital Penitentiary Institution of the Ministry of Justice. Particularly, the Defender met Pavel Manukyan, Aram Manukyan, Armen Lambaryan, Tatul Tamrazyan and examined their detention conditions, as well as the level of medical treatment. During the visit, the Defender was accompanied by his Deputy on the prevention of torture and Ill-treatment and the doctor of the staff.
Number of issues raised by the persons deprived of their liberty concerning their rights protection and medical treatment have been discussed with the administration of the Penitentiary Institution and have been resolved.
The Defender also met Artur Sargsyan who is currently being held in Prison Hospital Penitentiary Institution and is on hunger strike, examined his health condition and issues related to his medical treatment.
Since 10 February 2017, based on the Defender’s assignment, his representatives paid number of visits to Prison Hospital Penitentiary Institution and met Artur Sargsyan, who is on hunger-strike, examined issues concerning the level of medical treatment and detention conditions. As a result, a discussion procedure has been already started upon own initiative.
During the meeting, Artur Sargsyan raised multiple issues and as a result of the examination of these issues respective written requests have been addressed to the Ministry of Justice and Prosecutor General’s Office.
The issues connected with the health condition and rights protection of Aram Manukyan, Pavel Manukyan, Armen Lambaryan and Tatul Tamrazyan, being kept in the Prison Hospital Penitentiary Institution, remain under the Human Rights Defender’s direct supervision.