Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության հարցերով գլխավոր տնօրինության գլխավոր տնօրեն Քրիստոս Ջակումոպուլոսի ղեկավարությամբ Հայաստան ժամանած ԵԽ բարձրաստիճան պատվիրակությանը:
Պատվիրակության կազմում են Եվրոպայի խորհրդի առանցքային կառույցների ղեկավարները՝ Վենետիկի հանձնաժողովի քարտուղար Թոմաս Մարկերտը, ԳՐԵԿՈ-ի գործադիր քարտուղար Ջանլուկա Էսպոզիտոն, ԵԽ քարտուղարության Մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության հարցերով գլխավոր տնօրինության Արդարադատության և իրավական համագործակցության դեպարտամենտի ղեկավար Հաննե Յունկերը և Քաղաքական հարցերով տնօրինության խորհրդատու Մաքսիմ Լոնգանգը:
Հանդիպման ժամանակ կողմերը քննարկել են Հայաստանի Հանրապետությունում դատաիրավական բարեփոխումներին, դատական իշխանության համակարգում կոռուպցիայի դեմ պայքարին առնչվող հարցեր։ Մարդու իրավունքների պաշտպանը տեղեկացրել է, որ այս հարցերը գտնվում են իր ամենօրյա ուշադրության ներքո։ Մասնավորապես, դատական համակարգում առկա են խնդիրներ՝ կապված դատարանների արտաքին ու ներքին անկախության, դատական համակարգի նկատմամբ քաղաքացիների վստահության պակասի հետ և այլն։
Բոլոր փոփոխությունները պետք է ուղղված լինեն դատարանների կողմից արդար դատաքննության, անձնական աջակցության և այլ իրավունքների արդյունավետ պաշտպանության ապահովմանը: Պաշտպանը նաև ընդգծել է, որ պատրաստակամ է իր իրավասության սահմաններում աջակցել Կառավարությանը և Խորհրդարանին կոռուպցիայի դեմ պայքարում և դատաիրավական բարեփոխումների հարցերում հատկապես, երբ ոլորտում առկա են հրատապ լուծումներ պահանջող խնդիրներ։ Ուստի բոլոր այդ փոփոխությունները պետք է իրականացվեն հնարավորինս արագ:
ԵԽ բարձրաստիճան պատվիրակությունը կարևորել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի դերը երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում:
Պաշտպանը կարևորել է նաև քաղաքացիական հասարակության դերն այս բոլոր գործընթացներում և պատրաստակամություն հայտնել խթանել նրանց մասնակցությունը:
Հանդիպմանը երկուստեք ընդգծվել է, որ դատական իշխանության համակարգի բարեփոխումները և կոռուպցիայի դեմ պայքարը պետք է իրականացվեն բացառապես Սահմանադրությանը և միջազգային իրավական չափանիշների ներքո։
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել համագործակցությունը երկրում մարդու իրավունքների ամրապնդման ուղղությամբ և Հայաստանի ստանձնած միջազգային պարտավորություններին համապատասխան։

The Human Rights Defender Arman Tatoyan received the CoE high-level delegation headed by Mr. Christos Giakoumopoulos, the Director General of the Council of Europe Directorate General Human Rights and Rule of Law.
The Delegation consists of directors of the Ocuncil of Europe key structures: the Secretary of the Venice Commission Mr. Thomas Markert; the Executive Secretary of the Group of States against Corruption (GRECO) Mr. Gianluca Esposito; the Head of Justice and Legal Cooperation Department of the Directorate General Human Rights and Rule of Law Ms. Hanne Juncher and Political Adviser of the Directorate of Political Affairs Mr. Maxime Longangué.
During the meeting the parties discussed issues pertaining to the judicial reforms and fight against corruption in judicial system in the Republic of Armenia. The Human Rights Defender informed that these issues are under his primary attention. In particular, there are some issues in judicial system relating to the internal and external independence of the courts, lack of civilian’s trust towards judicial system, etc.
All the reforms should be aimed at ensuring fair trial by the courts and effective protection of other rights. The Defender also expressed his readiness to support the Government and the Parliament in the fight against corruption and judicial reforms within his mandate, especially when there are issues requiring urgent solutions.
The CoE high-level delegation valued the role of the Human Rights Defender in human rights protection in the country.
The Defender valued the role of civil society in all these processes and expressed his readiness to promote their participation.
During the meeting the parties jointly underlined that the judicial reforms should be implemented solely in accordance with the Constitution and international legal standards.
The parties expressed their readiness to continue the cooperation in strengthening human rights throughout the country and in line with Armenia's international commitments.