Արման Թաթոյանն  ընդունել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի փորձն ուսումնասիրելու նպատակով մեր երկրում գտնվող Թուրքմենստանի մարդու իրավունքների հանձնակատար Յազդուրսուն Գուրբաննազարովայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Պատվիրակության անդամները ԵԱՀԿ նախաձեռնությամբ ծանոթացել են Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի լիազորություններին, աշխատանքի սկզբունքներին ու ուղղություններին, մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմի գործունեությանը՝ դրանք իրենց երկրում ներդնելու նպատակով:
Թուրքմենստանի մարդու իրավունքների հանձնակատարը բարձր է գնահատել Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքը և հետագա համագործակցության հույս հայտնել:
Նշենք նաև, որ այցի շրջանակում պատվիրակությունը մասնակցել է նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմի գործունեության 10-ամյակին նվիրված երկօրյա միջազգային համաժողովին:

Arman Tatoyan received the delegation of Yazdursun Gurbannazarova, the Human Rights Commissioner of Turkmenistan, who is in Armenia to examine the experience of the Human Rights Defender of Armenia.
By the OSCE initiative the members of the delegation got acquainted with the mandate, principles and directions of the work of the Human Rights Defender of Armenia and the activities of the Human Rights Defender as National Preventive Mechanism in order to implement them in their country.
The Commissioner for Human Rights of Turkmenistan highly appreciated the work of the Human Rights Defender of Armenia and expressed her hope for further cooperation.
During the visit, the delegation also took part in two-day international conference dedicated to the 10th anniversary of the Human Rights Defender as National Preventive Mechanism.