ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչները չհայտարարված այցեր են կատարել ՀՀ ոստիկանության Կոտայքի մարզային վարչության Հրազդանի և Արմավիրի մարզային վարչության Արմավիրի բաժիններ և ձերբակալված անձանց պահելու վայրեր:
Այցերի ընթացքում ստուգվել են նշված վայրերում անձանց պահման պայմանները, նրանց իրավունքների ապահովման վիճակը, դրանց համապատասխանությունը սահմանված պահանջներին, ինչպես նաև նրանց առնչվող փաստաթղթերը:
Մշտադիտարկման ենթարկված ՁՊՎ-ներում արձանագրվել են խնդիրներ, որոնք կապված են՝
- մերձավոր ազգականների հետ ապակե միջնորմով տեսակցությունների տրամադրման և դրանց հսկման հետ.
- ազատությունից զրկման վայր ցանկացած մուտքի ժամանակ բժշկական զննության կազմակերպման.
- վերանորոգման աշխատանքների անհրաժեշտության հետ և այլն:
Այցերի ընթացքում վեր հանված խնդիրները քննարկվել են նշված հաստատությունների վարչակազմերի հետ: Արձանագրված խնդիրները սահմանված կարգով կամփոփվեն և դրանց լուծմանն ուղղված առաջարկների հետ միասին կներկայացվեն ոլորտի իրավասու մարմիններին:
Մշտադիտարկումների ընթացքում կանխարգելման ազգային մեխանիզմի ներկայացուցիչների համար աշխատանքի խոչընդոտներ չեն ստեղծվել:

The representatives of the RA Human Rights Defender have conducted unannounced visits to Hrazdan division of Kotayk Regional Department and Armavir division of Armavir Regional Department of RA Police and to the detention facilities.
During the visits the detention conditions of persons in the mentioned places, the state of ensuring their rights and its compliance with the requirements, as well as documents related to them were examined.
The issues, identified during the monitoring of detention facilities, were related to:
using glass partitions during visits of relatives;
organizing medical examinations for every entry to places of deprivation of liberty;
the necessity of renovation, etc.
The issues raised during the visits were discussed with the administrations of the mentioned institutions.  The identified issues will be summarized in compliance with the requirements and will be presented to the relevant bodies in the field with the recommendations for their solution.
During the monitoring, the representatives of the National Preventive Mechanism did not encounter any obstacle.