«Yerevan Today» լրատվամիջոցի խմբագրությունում խուզարկություն կատարելու մասին հրապարակային տեղեկությունների հիման վրա Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում սկսվել է քննարկման ընթացակարգ: Ուսումնասիրվել են ինչպես հարցին առնչվող հրապարակումները, այնպես էլ լրատվամիջոցի պարզաբանումը:
Ի գիտություն է ընդունվել ՀՀ քննչական կոմիտեի հայտարարությունն այն մասին, որ խմբագրությունում կատարվող խուզարկությունը որևէ առնչություն չունի իրականացվող լրագրողական գործունեության հետ:
Այնուամենայնիվ, հաշվի առնելով, որ խոսքը վերաբերում է լրատվամիջոցի խմբագրությունում իրականացված խուզարկությանը, անկախ այդ առնչությամբ պետական մարմնի հրապարակային հայտարարությունից, քրեական հետապնդման մարմնից պահանջվել են պարզաբանումներ:

A discussion procedure has been initiated at the Human Rights Defender's Office based on the public information on search conducted at the editorial office of "Yerevan Today" media. Both the publications on the issue and clarification of the media have been examined.
The statement of the Investigative Committee of the Republic of Armenia, that the search conducted at the editorial office does not have connection with journalistic activity, has been taken into consideration.
Nevertheless, taking into account the fact that the search has been conducted at the editorial office of the media, clarifications have been requested from the criminal prosecution body, irrespective of the public statement of a state body on that regard.