Ազատությունից զրկված օտարերկրացիների իրավունքների ապահովման վիճակին ծանոթանալու նպատակով ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչները հունիսի 15-ին չհայտարարված այց են իրականացրել «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ։ Այցը տեղի է ունեցել ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան ներկայացուցչության հետ համագործակցության շրջանակում:
Աշխատանքային հատուկ սկզբունքներով ուսումնասիրվել են ազատությունից զրկված օտարերկրացիների, այդ թվում՝ապաստան հայցող անձանց պահման պայմանները, նրանց իրավունքների ապահովման վիճակը և դրանց համապատասխանությունը սահմանված պահանջներին:
Այցի ընթացքում արձանագրվել են մի շարք խնդիրներ, այդ թվում նաև առանձին խցերի գերբնակեցման հետ կապված: Պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչները բանավոր ընթացակարգով ներկայացրել են խնդիրները քրեակատարողական հիմնարկի վարչակազմին: Համապատասխան գրություններ կուղարկվեն նաև ՀՀ արդարադատության նախարարություն։

On June 15, the representatives of the RA Human Rights Defender’s Office conducted an unannounced visit to the “Nubarashen” penitentiary institution to study the situation on ensuring the rights of foreigners. This was executed in the framework of cooperation with the UNHCR Representation in Armenia.
The detention conditions of foreigners, including asylum seekers deprived of liberty, the state of ensuring their rights, as well as their compliance to the established requirements were examined based on the special working principles.
During the visit, several issues, including those related to the overcrowding of cells were reported. The representatives of the Defender’s Office presented the problems to the staff of the penitentiary institution. Respective letters were addressed to the RA Ministry of Justice.