ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն ապրիլի 21-ի լույս 22-ի գիշերը ժամը 03:30-ի սահմաններում անձամբ այցելել է Ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության Ձերբակալված անձանց պահման վայր: Դավիթ Սանասարյանի հետ տեղի է ունեցել առանձնազրույց նրան ազատությունից զրկելու, նրա պնդմամբ՝ բերման ենթարկելիս Ոստիկանության ծառայողի կողմից իրեն մեկ հարված հասցնելու և մի շարք այլ հարցերի վերաբերյալ: Ուսումնասիրվել են նրան ազատությունից զրկելու հիմքերը, ինչպես նաև ստուգվել է բժշկական հետազոտության և նրա մյուս իրավունքների ապահովման վիճակը: Դրանից բացի, այսօր Դավիթ Սանասարյանի խնդրանքով, Պաշտպանի աջակցությամբ, նրան է տրամադրվել ռադիո ընդունիչ: Դավիթ Սանասարյանի ձերբակալման մասին տեղեկության հրապարակումից անմիջապես հետո կապ է հաստատվել նաև նրա փաստաբան Ինեսա Պետրոսյանի հետ:
Այսօր առավոտյան Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչները Ոստիկանության Ձերբակալվածների պահման վայրում առանձնազրույց են ունեցել Արմեն Գրիգորյանի հետ: Ստուգվել են նրա պահման պայմաններն ու իրավունքների ապահովման վիճակը:
Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի ղեկավար Լևոն Բարսեղյանի ձերբակալումից անմիջապես հետո այդ մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանին պատշաճ կերպով տեղեկացրել է նրա փաստաբան Հայկուհի Հարությունյանը: Պաշտպանն անձամբ կապի մեջ է եղել փաստաբանի հետ և իր իրավասության սահմաններում աջակցություն ցուցաբերել փաստաբանին՝ Լևոն Բարսեղյանի ազատ արձակման հարցում:
Նշված բոլոր հարցերի կապակցությամբ բանավոր ընթացակարգով աշխատանքներից բացի իրավասու մարմիններին կհասցեագրվեն նաև համապատասխան գրություններ քրեական հետապնդման համապատասխան մարմիններին:

Human Rights Defender of the Republic of Armenia Arman Tatoyan personally visited Yerevan Police detention facility at about 03:30 a.m. on the night of April 21. A private interview was held with David Sanasaryan with regard to his deprivation of liberty, a hit he received from the police officer while he was being apprehended, as he stated, and a number of other issues. The grounds for depriving him of liberty, as well as the state of medical examination and insurance of other rights were examined. Besides, today, upon the request of David Sanasaryan and with the support of the Defender, he received a radio receiver. Immediately after the publication of the information on the arrest of David Sanasaryan, his advocate Inessa Petrosyan was contacted.
This morning, the representatives of the Human Rights Defender's Office had a private interview with Armen Grigoryan at the Police detention facility. His detention conditions and state of his rights insurance have been checked.
Immediately after the arrest of Levon Barseghyan, president of the Journalists Club "Asbarez", his advocate Haykuhi Harutyunyan properly informed about it the Human Rights Defender. The Defender was personally in touch with the advocate and within his competences assisted the advocate in the release of Levon Barseghyan.
With regard to all mentioned issues, except the ones in oral procedure, written requests will be also submitted to relevant criminal prosecution authorities.