Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ անհրաժեշտ է, որպեսզի գործադրվեն բոլոր ջանքերն իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման ուղղությամբ: Լարվածության ցանկացած աճ այլևս կարող է հանգեցնել մարդու իրավունքների տեսանկյունից անդառնալի հետևանքների:
Հավաքների ազատության իրավունքը ժողովրդավարական հասարակությունում հիմնարար իրավունք է և այդպիսի հասարակության հիմնաքարերից է։ Այն հիմնարար արժեք է։ Հավաքների ազատության իրավունքի պաշտպանությունը էական նշանակություն ունի հանդուրժող և բազմախոհ հասարակություն ստեղծելու համար, որտեղ տարբեր հայացքներ ու մտադրություններ ունեցող մարդիկ, այդ թվում՝ փոքրամասնություն կազմող խմբերը կարող են խաղաղ գոյակցել։ ՀՀ Սահմանադրությունը երաշխավորում է, որ յուրաքանչյուր ոք ունի խաղաղ, առանց զենքի հավաքներին ազատորեն մասնակցելու և դրանք կազմակերպելու իրավունք:
Ուստի, Մարդու իրավունքների պաշտպանը Ոստիկանությունից ու այլ իրավասու պետական մարմիններից խստորեն պահանջում է նկատի ունենալ, որ կանխավարկածը միշտ պետք է լինի հավաքների ազատության իրավունքի իրականացման օգտին: Ստեղծված իրավիճակում անհրաժեշտ է գործել բացառիկ զսպվածությամբ, ապահովել լրագրողների մասնագիտական անխոչընդոտ աշխատանքը:
Մյուս կողմից, հավաքի մասնակիցներին կոչ ենք անում պահպանել հավաքների բացառիկ խաղաղ բնույթը և օրենքով նախատեսված այլ պահանջները: Միայն խաղաղ բնույթի, օրենքին համապատասխան իրականացվող հավաքներն են պաշտպանված այս իրավունքով։
Հավաքների ազատության իրավունքը կարող է սահմանափակվել միայն այնպիսի միջոցների կիրառումով, որոնք սահմանված են օրենքով, հետապնդում են իրավաչափ նպատակ և անհրաժեշտ են ժողովրդավարական հասարակությունում։
Խնդրում ենք նկատի ունենալ, որ հավաքների ազատության իրավունքի իրացումը ենթադրում է, որ հավաքի ընթացքում պետք է գործել այլոց հիմնական իրավունքների և ազատությունների անհամաչափ սահմանափակումներ թույլ չտալու սկզբունքով: Խնդրում ենք նկատի ունենալ, որ եթե փողոց կամ կամուրջ փակելն այդ գործողության միակ նպատակն է, ապա դա կարող է հիմք լինել սահմանափակելու հավաքը, սակայն բացառապես ելնելով կոնկրետ իրավիճակի հանգամանքներից: Ընդ որում, կարող է կապ չունենալ նույնիսկ այն, թե կոնկրետ իրավիճակում արդյոք բռնության ակտ առկա է, թե ոչ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն գործում է արտակարգ՝ շուրջօրյա ռեժիմով: Թեժ գծի 116 հեռախոսահամարին բոլոր զանգերը կարող են նույնպես ներկայացվել շուրջօրյա:

Given the current situation, all efforts should be made for peaceful settlement of the situation. Any increase in tension may result in irreversible impact on human rights.
Right to freedom of peaceful assemblies is a fundamental right and a cornerstone for democratic society. It is a fundamental value. Protection of a right to freedom of assemblies is essential for creating tolerant and diverse society, where people with different views and intentions, including minority groups can peacefully coexist. The Constitution guarantees that everyone shall have the right to freely participate and organise peaceful, unarmed assemblies.
Therefore, the Human Rights Defender demands from the police and other competent state bodies to consider that presumption should always be in favor of exercising the right to freedom of assembly. In current situation, it is necessary to operate with exceptional restraint and ensure journalists’ unhindered professional activities.
On the other hand, we call the participants of the demonstrations to preserve the exceptional peaceful nature of the demonstrations and other requirements prescribed by the law. Only peaceful demonstrations, held in accordance with the law, are protected by this right.
The right to freedom of assembly may be restricted only by measures prescribed by the law, pursue a legitimate purpose and are necessary in a democratic society.
It should be taken into consideration that the exercise of the right to freedom of assembly assumes that it is necessary to act during the assembly on the principle of not allowing disproportionate restriction of the fundamental rights and freedoms of others. Please note, that if blocking of a street or a bridge is the only purpose of the action, it may be a ground for limiting the demonstration, but should be exclusively based on the circumstances of the particular situation. At the same time, it would not matter whether or not there is an act of violence in a particular situation.
The Human Rights Defender’s Office works 24-hour under emergency scheme. All the calls may also be addressed to 116 hotline in a 24-hour schedule.