ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը կարևոր է համարում «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության և սոցիալական ներառման մասին» նոր օրենքի ընդունումը:
«Օրենքի ընդունումով նախադրյալներ կստեղծվեն հաշմանդամություն ունեցող անձանց սոցիալական ներառման համար մատչելի պայմանների և հավասար հնարավորությունների ապահովման, հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության մոնիթորինգային մեխանիզմի ստեղծման համար, ինչպես նաև կտեղայնացվեն «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի դրույթները»,- Ազգային ժողովի առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի կողմից օրենքի նախագծի վերաբերյալ կազմակերպված լսումների ժամանակ ասել է Արման Թաթոյանը:
Նրա դիտարկմամբ՝ հասարակությունում առկա կարծրատիպերի, օրենսդրական թերի կարգավորումների, ինչպես նաև միջավայրային անհարմարությունների հետևանքով է, որ հաշմանդամություն ունեցող անձինք առօրյա կյանքում բազմիցս հանդիպում են խոչընդոտների իրենց իրավունքների իրացման, սոցիալական ներառման և անկախ կյանք վարելու հարցերում:
«Ոլորտի խնդիրների լուծման արդյունավետությունն ուղղակիորեն կապված է նաև մասնակցային գործընթացի հետ: Որոշումների կայացմանը պետք է մասնակից դարձվեն հաշմանդամություն ունեցող անձինք, նրանց իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող հասարակական կազմակերպությունները»,-նշել է Պաշտպանը:
Հիշեցնենք, որ «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության և սոցիալական ներառման մասին» ՀՀ օրենքի ընդունմամբ Պաշտպանին վերապահվելու է օրենքի, ՄԱԿ-ի Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին կոնվենցիայի կիրարկման և հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության վիճակի վերաբերյալ մշտադիտարկում իրականացնելու լիազորությունը։

RA Human Rights Defender Arman Tatoyan considers the adoption of a new Law on the Protection of the Rights of Persons with Disabilities and their Social Inclusion crucial.
During a hearing on the draft law by the Standing Committee on Healthcare And Social Affairs of the National Assembly, Arman Tatoyan stated that with the adoption of the law, preconditions will be established to ensure accessibility and equal opportunities for social inclusion of persons with disabilities, the creation of a monitoring mechanism for the protection of their rights, as well as the provisions of the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities will be localized.
According to the Defender, due to the stereotypes in society, legislative deficiencies and environmental disadvantages persons with disabilities face obstacles in their daily lives with regard to enjoyment of their rights, social inclusion and independent living.
The Defender also emphasized that the effectiveness of solving the problems of the field is directly linked with the participatory process. Persons with disabilities need to be included in the decision-making process along with the non-governmental organizations dealing with the protection of their rights.
By adopting the RA Law on the Protection of the Rights of Persons with Disabilities and their Social Inclusion, the Ombudsman would be entrusted with the mandate to monitor the law, the implementation of the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities, as well as the rights of persons with disabilities.