Քաղաքացին դիմել է Մարդու իրավունքների պաշտպանին և տեղեկացրել, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 28-ին ՀՀ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության Երևանի թիվ N տարածքային ստորաբաժանման կողմից տրված ծանուցագրի հիման վրա զորակոչվել է զորահավաքային զինվորական ծառայության: Քաղաքացին տեղեկացրել է, որ տեղափոխվել է մարտական դիրքեր, այնուհետև կրկին վերադարձել զորամաս և այնտեղ մնացել մինչև 2020 թվականի հոկտեմբերի 19-ը: Հավելել է, որ իրեն զորամասում չեն ընդգրկել զորամասի հաստիքացուցակում, այլ կցել են կամավորական միության: Բողոքին կից փաստաթղթերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ քաղաքացին 2020 թվականի սեպտեմբերի 28-ին զորահավաքային զորակոչի միջոցով զորակոչվել է զինվորական ծառայության: Բարձրացված հարցի կապակցությամբ Մարդու իրավունքների պաշտպանը պարզաբանումներ է պահանջել ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից:
Ստացված պարզաբանումների, բողոքի հիմքում ընկած փաստական տվյալների հաշվառմամբ և նկատի ունենալով ներպետական ու միջազգային իրավական ակտերի պահանջները՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրել է, որ քաղաքացին, զորահավաքային զորակոչի շրջանակում զորակոչվելով ՀՀ զինված ուժեր, ձեռք է բերել ծառայած օրերի դիմաց դրամական ապահովություն ստանալու պահանջի իրավունք, ունեցել է բավականաչափ իրավական հիմքեր վստահելու իրեն զորահավաքային զորակոչի շրջանակում զորակոչվելու վերաբերյալ ստացված ծանուցագրի իրավաչափ լինելուն, ուստի ունեցել է Եվրոպական կոնվենցիայի դրույթներով պաշտպանության ենթակա գույքային իրավունք, այն է՝ ծառայած օրերի դիմաց դրամական բավարարում ստանալու օրինական ակնկալիք:
Մինչև սույն խախտման որոշման կայացումը Պաշտպանի հաստատությունը ամիսներ շարունակ փորձել է ՀՀ Պաշտպանության նախարարության գործընկերների հետ աշխատանքային քննարկումների միջոցով հասնել իրավունքի վերականգնմանը, ինչը տեղի չի ունեցել:
Պաշտպանը հատուկ ընդգծում է, որ իրավասու մարմինների կողմից իրենց պարտականությունների շրջանակում զինծառայողին զորամասի հաստիքացուցակում չընդգրկելը չպետք է հանգեցնի նրա դրամական բավարարում ստանալու իրավունքի սահմանափակման:
Պաշտպանը գրությամբ ՀՀ պաշտպանության նախարարին է ուղարկել անձի իրավունքների խախտման վերաբերյալ սույն որոշումը և առաջարկել է Պաշտպանության նախարարությանը վճարել զորահավաքային զինվորական ծառայության ամբողջ ժամանակահատվածի համար նախատեսված դրամական ապահովության վճարը, ինչպես նաև պատշաճ հսկողություն իրականացնել Զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության կողմից զորակոչվելուց հետո զորամասերում հաստիքացուցակները համալրելու գործընթացների նկատմամբ։

A citizen applied to the Human Rights Defender, stating that he was conscripted for mobilized military service on September 28, 2020, based on a notice issued by the Regional Division No. N of the Armenian Ministry of Defense's Conscription and Mobilization Service. The citizen mentioned that he was transferred to combat positions and later returned to the military unit, where he remained until October 19, 2020. He added that he was not included in the official personnel list of the military unit but was attached to a volunteer union. A review of the documents attached to the complaint revealed that the citizen had been conscripted for military service through mobilization on September 28, 2020.
In response to the issue raised, the Human Rights Defender requested clarifications from the Ministry of Defense of Armenia.
Based on the received clarifications, the factual data in the complaint, and the requirements of domestic and international legal acts, the Human Rights Defender established that the citizen, having been conscripted into the Armed Forces of the Republic of Armenia within the framework of mobilization, acquired the right to claim monetary compensation for his service days. He had sufficient legal grounds to trust the legitimacy of the notice regarding his mobilized conscription, thereby possessing a property right protected by the provisions of the European Convention—namely, the legitimate expectation of receiving financial compensation for his service days.
For months prior to issuing this decision, the Defender’s Office attempted to restore the citizen’s rights through working discussions with the Ministry of Defense, which did not happen.
The Defender emphasized that the failure of the responsible bodies to include the serviceman in the personnel list of the military unit should not result in the restriction of his right to financial compensation.
The Human Rights Defender has sent this decision on the violation of the citizen’s rights to the Minister of Defense and recommended the Ministry, to pay the full amount of monetary compensation for the entire period of the citizen’s mobilized military service and to ensure proper oversight over the personnel listing process in military units following conscription by the Conscription and Mobilization Service.