Դեկտեմբերի 19-ին տեղի է ունեցել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին առընթեր Խոշտանգումների կանխարգելման խորհրդատվական խորհրդի հերթական ընդլայնված նիստը։
Նիստին մասնակցել են նաև պատասխանատու գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ։
Նիստի մասնակիցներին ողջունել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը։ Պաշտպանը տեղեկացրել է, որ տարվա ընթացքում Կանխարգելման ազգային մեխանիզմը ի թիվս այլ հաստատությունների, մշտադիտարկել է 3 խոշոր հոգեբուժական հաստատություն՝ ՀՀ Շիրակի մարզի «Գյումրու հոգեկան առողջության կենտրոն» ՓԲԸ, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության ««Ձորակ» հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց խնամքի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը և ՀՀ առողջապահության նախարարության «Ավան» հոգեկան առողջության կենտրոնը, ինչպես նաև 3 քրեակատարողական հիմնարկներ՝ «Աբովյան», «Արմավիր», «Գորիս» ։
Գրիգորյանը հայտնել է, որ «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկում մշտադիտարկման արդյունքում նաև արտահերթ զեկույց է հրապարակվել ։
Ինչ վերաբերում է հոգեբուժական կազմակերպություններում իրականացված մոնիթորինգի արդյունքներին, Պաշտպանի խոսքով, ոլորտում կանխարգելման ազգային մեխանիզմի կողմից նախորդիվ վեր հանված խնդիրների առյուծի բաժինը շարունակում է մնալ, այլ կերպ ասած գործ ունենք շարունակվող համակարգային խնդիրների հետ։
Գրիգորյանի խոսքով, հոգեկան առողջության հաստատություններում Պաշտպանի հաստատության մշտադիտարկման հիմնական հետևությունները վերաբերում են անձի տեղեկացված համաձայնության ապահովման, զսպան ու հանդարտեցման միջոցների կիրառմանը վերաբերող միջազգային պարտավորությունների և ազգային օրենսդրության խախտումներին, որպես խոշտանգումների կանխարգելման միջոց՝ վնասվածքների պատշաճ արձանագրման պրակտիկաների բացակայությանը, անգործունակության ինստիտուտի խորացող մարտահրավերներին, այդ թվում՝ դատական խնդրահարույց պրակտիկային, հիվանդասենյակների գերբեռնվածության, սննդի տրամադրման պատշաճ պարբերականության, անչափահաս անձանց նկատմամբ հոգեկան առողջության հաստատություններում եղած խնդրահարույց գործելակերպերին և այլն:
Այնուհետև ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կանխարգելման ազգային մեխանիզմի իրականացման համակարգող-խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի կանխարգելման վարչության պետ Լաուրա Գասպարյանը ներկայացրել է 2022 թվականի ընթացքում կանխարգելման ազգային մեխանիզմի կողմից հոգեբուժական կազմակերպություններում իրականացված մշտադիտարկումների արդյունքում վեր հանված խնդիրները։
Տեղի է ունեցել հարցուպատասխան խնդրահարույց թեմաների վերաբերյալ։ Իրավասու Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի ու Առողջապահության նախարարությունների ներկայացուցիչները մեկնաբանություններ են ներկայացրել: Խորհրդի անդամները միակարծիք են եղել, որ ապաինստիտուցիոնալացման քաղաքականությունը պետք է առավել պատշաճ իրականացվի, ինչն էլ արձանագրված համակարգային խնդիրների սկզբնաղբյուրն է: Անդրադարձ է կատարվել նաև հոգեբուժական հաստատություններում աշխատողների աշխատանքային պայմաններին, սոցիալական երաշխիքներին, հոգեբույժ մասնագետների սուր պակասի խնդիրներին, որն էլ շատ հաճախ շղթայական համակարգային խնդիրների պատճառ է դառնում։
Խորհրդի անդամները կոչ են արել Մարդու իրավունքների պաշտպանին շարունակել արձանագրված խնդիրները հետևողական կերպով ու հրապարակավ ներկայացնել կառավարությանն ու Ազգային ժողովին, ինչպես նաև իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել աջակցել Պաշտպանի մանդատին, այդ թվում՝ արձանագրված խնդիրների լուծման պահանջներ ձևակերպելու ու ներկայացնելու առումով:

On December 19, 2022, an extended session of the Advisory Council on Prevention of Torture adjunct to the Human Rights Defender was held.
Representatives of responsible state bodies also participated in the session.
The Human Rights Defender, Ms. Kristinne Grigoryan, welcomed the participants of the session. The Defender informed that, among other institutions, during the current year the National Preventive Mechanism monitored three large psychiatric institutions: "Gyumri mental health center" CJSC in Shirak region, "Dzorak care center for people with mental health issues” SNCO and the "Avan mental health center" of the Ministry of Health of Armenia. The National Preventive Mechanism also monitored 3 penitentiary institutions: "Abovyan," "Armavir," "Goris."
Additionally, Ms. Grigoryan presented that an ad hoc report was published based on the monitoring in "Abovyan" penitentiary institution.
As for the results of the monitoring activities carried out in psychiatric institutions, most of the problems previously raised by National Preventive Mechanism in the sphere continue to persists according to the Defender. That is, the issue is related to systemic problems.
Ms. Grigoryan also stated that the main conclusions of the monitoring activities conducted by the Defender's Office in mental health institutions refer to violations of international obligations and national legislation regarding the provision of informed consent, the use of restraining and sedative measures as a means of preventing torture, the lack of proper recording injuries, the deepening challenges of the institute of incapacity, including problematic judicial practice, overcrowding of hospital wards, issues related to the proper frequency of food provision, problematic practices in mental health institutions for minors, etc.
During the session, Ms. Laura Gasparyan, the Coordinator of the National Preventive Mechanism Implementation - the Head of the Department for Prevention of Torture and Ill-Treatment, presented the issues raised during the monitoring activities carried out by the National Preventive Mechanism in psychiatric institution during 2022.
A question and answers session on problematic topics was also held. The representatives of the competent Ministries of Labor and Social Affairs and Health submitted their comments․ The Council members agreed that the policy of deinstitutionalization should be carried out more properly, since it is the main reason of the recorded systemic problems. They also touched upon questions related to the working conditions and social guarantees of employees of psychiatric institutions, and the problems of an acute shortage of psychiatrists, which very often becomes the cause of a chain of systemic problems.
The Council members called on the Human Rights Defender to consistently and publicly present the registered problems to the Government and the National Assembly. They also expressed their willingness to support the Defender's mandate, including formulating and presenting demands for solving the registered problems.