ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը ելույթ է ունեցել ՄԱԿ-ի Կանանց նկատմամբ խտրականության վերացման կոմիտեի (CEDAW) 83-րդ նիստի շրջանակներում «Կանանց նկատմամբ խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի իրականացման վերաբերյալ ՀՀ 7-րդ ազգային զեկույցի առցանց դիտարկման ընթացքում։
Հոկտեմբերի 12-ին, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը ելույթ է ունեցել ՄԱԿ-ի Կանանց նկատմամբ խտրականության վերացման կոմիտեի (CEDAW) 83-րդ նիստի շրջանակներում «Կանանց նկատմամբ խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի իրականացման վերաբերյալ ՀՀ ազգային զեկույցի առցանց դիտարկման ընթացքում:
Պաշտպանը հանդես է եկել ելույթով և ներկայացրել «Կանանց նկատմամբ խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի իրականացման վերաբերյալ Պաշտպանի հաստատության արձանագրումները։
Իր ելույթում Պաշտպանը անդրադարձել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին առընթեր կանանց իրավունքների հարցերով հասարակական խորհրդի ձևավորմանը՝ միտված կանանց օրակարգի առաջմղմանը:
Գրիգորյանը ներկայացրել է նաև սեպտեմբերին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի նկատմամբ սանձազերծած ռազմական գործողությունների ժամանակ ադրբեջանցի զինվորականների կողմից հայ կին զինծառայողների նկատմամբ առանձնակի դաժանությամբ իրականացրած պատերազմական հանցանքները՝ պայմանավորված ազգային և գենդերային ատելությամբ, և նշել, որ առավել մտահոգիչ են ադրբեջանցիների կողմից այդ հանցանքները պատկերող տեսանյութերի տարածումը սոցցանցերում։ Նշել է, որ այս սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի վրա ադրբեջանական ագրեսիան անհամաչափորեն ծանր է ազդել հատկապես կանանց ու աղջիկների վրա, ներառյալ հաշմանդամություն ունեցողներին։
Անդրադառնալով Հայաստանում կանանց իրավունքների պաշտպանության ոլորտի զարգացումներին, առկա խնդիրներին և օրենսդրական բացերին՝ Պաշտպանը հանդես է եկել կոնկրետ առաջարկություններով, ի թիվս այլնի.
Ընդունել խտրականության արգելքի համապարփակ օրենսդրություն և սահմանել ինստիտուցիոնալ մեխանիզմներ,
Վերանայել ՀՀ քրեական օրենսդրությունը՝ առանձին հանցակազմերով քրեականացնելով գենդերային բռնության բոլոր տեսակները, ներառյալ՝ հետամտումը, ինչպես նաև ընդլայնել բռնություն զոհերի պաշտպանության ընթացակարգային երաշխիքները՝ միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան,
Հրապարակել միասնական, համապարփակ և համակարգային վիճակագրական տվյալներ ընտանեկան բռնության դեպքերի վերաբերյալ;
Ապահովել բավարար թվով ապաստարանների և պետության կողմից տրամարդվող ծառայությունների հասանելիությունը ՀՀ ամբողջ տարածքում, ներառյալ հաշմանդամություն ունեցող կանանց համար բավարար հասանելիություն;
Ձեռնարկել կոնկրետ միջոցներ՝ խթանելու կանանց քաղաքական և տնտեսական մասնակցությունը, ներդրնելու գենդերազգայուն բյուջետավորման պրակտիկա, շարունակելու բարձրացնել գենդերային քվոտաները` հատուկ ուշադրություն դարձնելով իրավապահ մարմիններին,
Մշակել աշխատավայրում սեռական ոտնձգությունների արձագանքման արդյունավետ օրենսդրություն,
Ընդլայնել առողջապահական ծառայություններին կանանց հասանելիությունը առանց որևէ խտրականության՝ այդ թվում նաև բուժաշխատողների վերապատրաստման միջոցով;
Տրամադրել թիրախավորված պետական աջակցություն, այդ թվում` հոգեկան առողջություն պահպանման ոլորտում, տեղահանված կանանց և աղջիկներին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի Կոմիտեին ներկայացված հաղորդակցությունն անգլերենով հասանելի է հետևյալ հղումով։

The Human Rights Defender of Armenia gave a speech at the 83rd Session of the Committee on the Elimination of Discrimination against Women on the implementation of the Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women, during the online consideration of the 7th periodic report of Armenia
On October 12, 2022, the Human Rights Defender Ms. Kristinne Grigoryan gave a speech during the 83rd Session of the Committee on the Elimination of Discrimination against Women on the implementation of the Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women, during the online consideration of the 7th periodic report of Armenia
The Defender gave a speech and presented the findings of the Human Rights Defender’s Office regarding the implementation of the UN Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women.
The Human Rights Defender referred to the formation of the Advisory Council on Women’s Rights adjunct to the Human Rights Defender, which aims at advancing women’s rights agenda.
Ms. Grigoryan also presented the war crimes committed with extreme cruelty by the Azerbaijani armed forces against female Armenian personnel, which were based on ethnic and gender hatred, and noted that the dissemination of videos depicting these crimes by the Azerbaijanis on social networks is more concerning. The Defender noted that the Azerbaijani aggression against Armenia on September 13, 2022, had a disproportionately heavy impact on women and girls, including those with disabilities.
Referring to the developments, the existing problems, and legislative gaps in the field of protection of women's rights in Armenia, the Human Rights Defender made specific recommendations:
Adopt comprehensive anti-discrimination legislation and establish institutional mechanisms,
amend the criminal legislation, establishing an explicit corpus delicti for all acts of gender-based violence, including stalking; also enhance the procedural guarantees for the protection of victims by changing the rules on the investigation of such crimes under public charges in compliance with international standards.
publish unified, comprehensive, and systematic statistics on DV cases,
ensure access to a sufficient number of shelters and state-funded services covering all the regions with sufficient access for women with disabilities,
take concrete measures to promote women's political and economic participation, introduce gender-sensitive budgeting practices, continue improving gender quotas with a special focus on law enforcement,
introduce the labor legislation addressing sexual harassment in the workplace,
enhance access of women to health care services without any discrimination inter alia by training the health professionals,