Պաշտպանն իր հրապարակային զեկույցում ամփոփել ու վերլուծել է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից կատարված պատերազմական հանցագործությունները, ներկայացրել մեծածավալ փաստահավաք աշխատանքների արդյունքները։
Անդրադարձել է ադրբեջանական սոցիալական ցանցերում տարածվող հայ զինծառայողների նկատմամբ ֆիզիկական բռնության, նվաստացնող վերաբերմունքի, վիրավորանքի և ծաղրանքի, այնպես էլ զոհված զինծառայողների մարմինների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի, խոշտանգումների կադրերին, որոնք բուռն քաջալերման ու գովաբանման են արժանացել ադրբեջանական հազարավոր օգտատերերի կողմից։ Ներկայացվել են նաև Ադրբեջանի կողմից էթնիկ հայատյացության քաղաքականությանը բնորոշ այլ փաստեր։
Պաշտպանն առանձնահատուկ ուշադրության է արժանացրել կին զինծառայողների մարմինների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքը փաստող տեսանյութերին, որոնք ակտիվ տարածվում էին ադրբեջանական սոցիալական կայքերում և տարբեր հարթակներում։ ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրել է, որ տեսանյութերի ուսումնասիրությունը թույլ է տալիս փաստել, որ կանանց նկատմամբ բռնությունը, նրանց մարմինների խոշտանգումը կատարվել է ոչ միայն ազգային, այլև գենդերային ատելության շարժառիթով։
Պաշպանը զեկույցում շեշտել է, որ հաճախակի բնույթ է կրել զոհված զինծառայողների մարմինների/մարմինների մասերի հրապարակումներին ուղեկցող «լավագույն հայը մահացած հայն է» և «լավագույն հայուհին մահացած հայուհին է» գրառումները։
Ատելության ու բռնության կոչեր հնչել են ինչպես սոցիալական ցանցերի օգտատերերի, այնպես էլ հասարակական ու քաղաքական գործիչների, պաշտոնյաների կողմից։ Զեկույցում ներկայացվում է նաև, որ ատելության խոսքը քարոզվում ու վերատադրվում է դպրոցներից սկսված մինչև պետական պաշտոնյաների ելույթներով։ Վերլուծված են կոնկրետ օրինակներ։
Պաշտպանի փաստահավաք աշխատանքները և մեդիամոնիտորինգի արդյունքները ցույց են տալիս, որ ադրբեջանական պաշտոնատար անձինք և հասարակական գործիչները ՀՀ իշխանությունների, զինված ուժերի, և նույնիսկ քաղաքացիական անձանց գործողությունների մասին իրենց խոսքում օգտագործում են «հայկական ֆաշիզմ» արտահայտությունը։ Հայաստանի Հանրապետության՝ «ֆաշիստական պետություն» լինելու գաղափարը բազմիցս արտահայտվել է Ադրբեջանի նախագահի կողմից, և հիմնվում է վերջինիս կողմից արվող այն պնդման վրա, որ ՀՀ ներկայիս տարածքը «պատմական ադրբեջանական հողերի» վրա է կառուցված։
Զեկույցում ներկայացվում է նաև դեռևս 2022թ-ի հուլիս-օգոստոս ամիսներին Պաշտպանի փաստահավաք առաքելության կողմից արձանագրված ՀՀ սահմանամերձ բնակավայրերի բնակչության ահաբեկման վերաբերյալ հավաստող փաստեր։ Հիմնավորվել է, որ ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից խաղաղ բնակչության ահաբեկման ու վնասման գործողությունները, որպես էթնիկ ատելության շարժառիթով պայմանավորված ու հրամանատարության կողմից համակարգված գործողություններ, փաստացի միտված են եղել սեպտեմբերյան ագրեսիայի համար հիմքեր նախապատրաստելուն, քանի որ հիմնականում թիրախավորել են սեպտեմբերին հարձակման ենթարկված համայնքները։
Հրապարակային զեկույցի հաջորդ գլուխներում անդրադարձ է կատարվում մարդասիրական հարցերին, տեղահանված ու ռազմական ակտիվ գոտիներից չտարհանված առավել խոցելի անձանց, սպանված ու վիրավորված քաղաքացիական անձանց, կենսական ենթակառուցվածքներին, շրջական միջավայրին, ինչպես նաև զբոսաշրջությանն ու տնտեսությանը հասցված վնասներին։
Հայ ռազմագերիների արտադատական սպանությունների, զինծառայողների նկատմամբ խոշտանգումների և անմարդկային ու արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի, ինչպես նաև զոհված զինծառայողների կտտանքների փաստերը վերլուծված են երկրորդ ոչ հրապարակային զեկույցում և պատշաճ կարգով ներկայացվելու են միջազգային իրավասու կազմակերպություններին և դերակատարներին։

In the Public Report, the Defender summarized and analyzed the war crimes committed by the Azerbaijani military forces, presented the results of the large-scale fact-finding activities.
The Defender reflected on the videos disseminated in the Azerbaijani social networks depicting the physical violence, humiliating treatment, insult and mockery against Armenian servicemen, as well as inhumane treatment and torture of the bodies of the killed servicemen, which were highly encouraged and praised by thousands of Azerbaijani social media users.
Other facts typical to the Azerbaijani policy of hatred towards ethnic Armenians and Armenophobia were also presented. The Defender paid special attention to the videos depicting the inhumane treatment of the bodies of female serviceperson, which were actively being disseminated in the Azerbaijani social networks and various platforms. The Human Rights Defender of Armenia recorded that the study of the videos allows to state that the violence against women, the torture of their bodies was carried out not only with the motive of ethnic, but also gender hatred.
The Defender emphasized in the Report that the publications of the bodies/body parts of the killed servicemen are often accompanied by the posts of "the best Armenian is a dead Armenian" and "the best Armenian woman is a dead Armenian woman".
Calls of hatred and violence were voiced both by social network users and by public figures, politicians and officials.
The Report also presents that the hate speech is preached and propagated from schools to the speeches of state officials. Specific examples are analyzed.
The Defender's fact-finding activities and the results of media monitoring show that Azerbaijani officials and public figures use the phrase "Armenian fascism" in their speech on the actions of the authorities, armed forces and even civilians of the Republic of Armenia. The idea that the Republic of Armenia is a "fascist state" has been repeatedly expressed by the President of Azerbaijan, and is based on the latter's claim that the current territory of the Republic of Armenia is built on "historical Azerbaijani lands".
The Report also presents confirming facts regarding the intimidation of the population of the border settlements of the Republic of Armenia recorded by the fact-finding mission of the Defender in July-August 2022.
It was justified that the acts of intimidation and damaging of the civilian population by the Azerbaijani servicemen motivated by ethnic hatred and coordinated by the command, were actually aimed at preparing basis for the September aggression, as they mainly targeted the communities being attacked in September.
The next chapters of the Public Report reflect on humanitarian issues, displaced persons, the most vulnerable persons not being evacuated from the active zones, killed and injured civilians, damage to vital infrastructure, environment, as well as to tourism and economy.
The facts of extrajudicial killings of Armenian prisoners of war, torture and inhumane and degrading treatment of servicemen, as well as the torture of the killed servicemen are analyzed in the second non-public Report and will be presented to competent international organizations and actors in due order.