Սեպտեմբերի 28-ին Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի Երեխաների իրավունքների ստորաբաժանման ղեկավար, ԵԽ Երեխաների իրավունքների համակարգող Ռեջինա Ջենսդոտիրի և ԵԽ Խտրականության դեմ պայքարի, բազմազանության և ներառման հարցերով ղեկավար կոմիտեի քարտուղար Վոլֆրամ Բեխտելի հետ։ Քրիստիննե Գրիգորյանը Ռեջինա Ջենսդոտիրի հետ հանդիպման ընթացքում անդրադարձել է երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում Մարդու իրավունքների պաշտպանի մանդատին և աշխատանքի հիմնական ուղղություններին, մանրամասներ ներկայացրել ՄԻՊ-ին առընթեր երեխաների և երիտասարդների իրավունքների հարցերով հասարակական խորհրդի ձևավորման նախաձեռնության ու դրա իրականացման ընթացքի վերաբերյալ, ինչպես նաև որոշումների կայացման գործընթացքում երեխաների մասնակցության ապահովմանն ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները։
Տիկին Ջենսդոտիրը ողջունել է որոշումների կայացման գործընթացում երեխաների մասնակցության ապահովմանն ուղղված Պաշտպանի նախաձեռնությունները և ներկայացրել ԵԽ գործիքակազմը՝ գնահատելու երեխաների մասնակցայնության ապահովման գործընթացը:
Ռեջինա Ջենսդոտիրը հետաքրքրվել է Հայաստանում երեխաների համար արդարադատության մատչելիության ապահովման խնդիրներով, ինչպես նաև քրեակատարողական հիմնարկներում պահվող անչափահաս անձանց իրավունքներին առնչվող հարցերով:
Գրիգորյանը, ներկայացնելով Մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ սեպտեմբերի 16-ին հրապարակած զեկույցում տեղ գտած փաստերը, ԵԽ երեխաների հարցերով համակարգողի ուշադրությունն է հրավիրել ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով տեղահանված անձանց, այդ թվում ավելի քան 1400 երեխաների հիմնարար իրավունքների խախտումների վրա:
ԵԽ Խտրականության դեմ պայքարի, բազմազանության և ներառման հարցերով ղեկավար կոմիտեի քարտուղար Վոլֆրամ Բեխտելի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում իրավահավասարության ապահովման մասին համապարփակ օրենսդրության ընդունման, ատելության խոսքի դեմ պայքարին, ինչպես նաև ատելության հիմքով հանցագործությունների կանխարգելմանն ու պատասխանատվության սահմանմանն առնչվող հարցեր:
Անդրադառնալով Սեպտեմբերի 16-ին հրապարակված զեկույցին՝ Գրիգորյանը շեշտել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից կատարվող ռազմական հանցագործություններն ուղիղ արդյունք են Ադրբեջանի իշխանությունների հայատյաց քաղաքականության սերմանման ու խթանման. այդ հանցագործություններն իրականացվում են ատելության հիմքով:
Իր խոսքում պարոն Բեխտելը մատնանշել է քաղաքական գործիչների կարևոր դերակատարումը ատելության խոսքից զերծ մնալու և դրա կանխարգելման ուղղությամբ:

On September 28, Human Rights Defender Ms. Kristinne Grigoryan conducted a meeting with the Head of the Children's Rights Division and CoE Coordinator for the Rights of the Child, Ms. Regina Jensdóttir, and the Secretary of the Steering Committee on Combating Discrimination, Diversity and Inclusion, Mr. Wolfram Bechtel.
During the meeting with the Coordinator for the Rights of the Child, Ms. Kristinne Grigoryan referred to the mandate of the Human Rights Defender and the main directions of activities in the field of children's rights protection, presented details about the initiative to form a public council on children's and youth rights adjunct to the Human Rights Defender and the process of its implementation, as well as the activities carried out in the direction of ensuring children's right to participate in the decision-making process.
Ms. Jensdóttir welcomed the Defender's initiatives aimed at ensuring children's participation in the decision-making process and presented the CoE toolkit for evaluating the process of ensuring children's participation. Ms. Jensdóttir was interested in the issues of ensuring access to justice for children in Armenia, as well as issues related to the rights of minors in penitentiary institutions.
The Defender, presenting the facts contained in the report published by the Defender of Human Rights on September 16, drew the attention of the CoE Coordinator for the Rights of the Child to the violations of the fundamental rights of displaced persons, including more than 1400 children, due the Azerbaijani aggression.
During the meeting with Mr. Wolfram Bechtel, Secretary of the Steering Committee on Combating Discrimination, Diversity and Inclusion of the CoE, issues related to the adoption of comprehensive legislation on ensuring equality of rights in Armenia, the combat against hate speech, as well as defining the prevention and responsibility of hate crimes were discussed. Referring to the report published on September 16, Ms. Grigoryan emphasized that the war crimes committed by the Azerbaijani armed forces constitute the direct result of the incitement and promotion of the Armenophobia of the Azerbaijani authorities, and these crimes are carried out on the basis of hatred.
In his speech, Mr. Bechtel noted the important role of public officials in refraining from and preventing hate speech.