2022թ. օգոստոսի 1-ին, 2-ին և այսօր Արցախի տարբեր ուղղություններով ռուսական խաղաղապահ առաքելության պատասխանատվության գոտում ադրբեջանական կողմը վարել է ագրեսիվ ռազմական գործողություններ՝ կիրառելով տարբեր տրամաչափի զինատեսակներ, նռնականետեր, հարվածային անօդաչու թռչող սարքեր։
Այս գործողությունները կոպտորեն խախտում են ուժի կիրառման և ուժի կիրառման սպառնալիքի արգելքի միջազգային իրավունքի հանրաճանաչ սկզբունքները, ինչպես նաև 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ադրբեջանական պետության ստանձնած պարտավորությունները։
Ադրբեջանական կողմից հանցավոր այս վարքագիծը դատապարտելի է, այն ուղղակիորեն վտանգում ու ըստ էության զրոյացնում է Արցախում ապրող մարդկանց կյանքի իրավունքի ցանկացած երաշխիք, ինչն էլ հենց խաղաղության ամենակենսական բաղադրիչն է։ Հանցավոր այս գործողություններն անմիջապես պետք է դադարեցվեն։
Անկախ դեպքերի աշխարհագրությունից ու ներգրավված կողմերի ռազմաքաղաքական նկրտումներից, խաղաղ բնակչության կյանքի և մյուս իրավունքների նկատմամբ այս ոտնձգությունը պետք է ստանա իր ճշմարիտ գնահատականը։
Կոչով դիմել եմ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների դեսպաններին, հակամարտության լուծմանը ներգրավված միջազգային այլ դերակատարներին գործադրելու առավելագույն ջանքերը՝ Արցախի խաղաղ բնակչության կյանքի իրավունքի իրական ապահովման ուղղությամբ։

On the 1st and 2nd of August, and today, the Azerbaijani side conducted aggressive military operations in the zone of responsibility of the Russian peacekeeping mission in the various directions of Artsakh, using weapons of various calibers, grenade launchers, and attack unmanned aerial vehicles.
These acts grossly violate the principles of international law on the prohibition on the use of force and the threat of use of force, as well as the obligations of the Azerbaijani state under the trilateral agreement of November 9, 2020.
This criminal behavior of Azerbaijan is reprehensible, it directly endangers, and in fact, nullifies any guarantee of life for people living in Artsakh, which is the most vital component of peace. The criminal acts of the Azerbaijani side must cease immediately.
Regardless of the geography of the incidents and the politico-military objectives of the parties involved, this encroachment on the right to life and other fundamental rights of the civilian population must receive its true assessment.
I have called upon the ambassadors of the Minsk Group Co-Chair Countries, and other international actors involved in the conflict resolution to make maximum efforts in the direction of truly guaranteeing the right to life of the peaceful population of Artsakh.