Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի թեժ գծի հեռախոսահամարին ստացված զանգի կապակցությամբ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կանխարգելման ազգային մեխանիզմի գործառույթներն իրականացնող ստորաբաժանման ներկայացուցիչները ՀՀ արդարադատության նախարարության «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկ իրականացրած արագ արձագանքման այցի ընթացքում արձանագրել են, որ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկի հոգեբուժական բաժանմունքում հաշվառված օտարերկրացի կալանավորված անձը փակ ռեժիմային գոտում պահվել է մեկուսի, որտեղ ստացել է բուժում՝ իր կամքին հակառակ:
Խախտման որոշմամբ Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրել է, որ Քրեակատարողական հիմնարկներում փաստացի անազատության մեջ գտնվելու ընթացքում օտարերկրացի կալանավորված անձի համար պետությունը չի ապահովել անհրաժեշտ և բավարար պահման պայմաններ, ազգականների հետ կապ, ոչ հոժարակամ հոգեբուժական օգնության և սպասարկման պատշաճ տրամադրում, անձի համար մայրենի կամ այլ հասկանալի լեզվով հաղորդակցություն, վնասվածքների պատշաճ զննություն ու արձանագրում, ինչի արդյունքում խախտվել են անձի առողջության պահպանման, անձնական անձեռնմխելիության, արտաքին աշխարհի հետ կապի պահպանման, ինչպես նաև խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի չենթարկվելու իրավունքները:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը խախտման որոշմամբ արձանագրել է, որ կալանավորված անձի նկատմամբ առանց իր համաձայնության և այլ անհրաժեշտ իրավական հիմքերի, հարկադրաբար իրականացվել է հոսպիտալացում, իր կամքին հակառակ, առանց պատշաճ հիմնավորման, կիրառվել են բժշկական միջամտություններ՝ մեկուսացման և հանդարտեցման դեղորայքային միջոցներ: Արդյունքում, կալանավորված անձը զրկված է եղել սեփական մարմնի նկատմամբ իրականացվող բժշկական միջամտության վերաբերյալ որոշում կայացնելու հնարավորությունից, ինչի հետևանքով խախտվել են վերջինիս ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության և առողջության պահպանման իրավունքները:
«Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում կալանավորված անձի նկատմամբ հոգեբուժական բաժանմունքում ինչպես հոսպիտալացումը, այնպես էլ փաստացի ոչ հոժարակամ բուժումն իրականացվել են օրենսդրության պահանջների կոպիտ խախտումներով, ինչն էլ հանգեցրել է նաև անձի՝ խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի չենթարկվելու իրավունքի խախտման:
Պարզվել է նաև, որ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկում կատարած ինքնասպանության փորձից հետո բժիշկ-մասնագետների կողմից պատշաճ բժշկական զննության չի ենթարկվել և պատշաճ բժշկական օգնություն չի ստացել: Հոգեբույժի կողմից զննվել է դեպքից միայն 4 օր հետո։ Բժշկական անձնակազմի կողմից չի գնահատվել անձի ինքնասպանություն գործելու ռիսկայնությունը:
Ավելին, «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկի հոգեբուժական բաժանմունքում հոսպիտալացվելու կապակցությամբ՝ չի գնահատվել կալանավորված անձից բխող ենթադրյալ վտանգը (ներառյալ՝ իր կամ այլ անձանց կյանքի կամ առողջության համար), ինչպես նաև առանց հոսպիտալացման անձի բուժումն արդյունավետ չկազմակերպելու հետևանքները, հոգեբուժական օգնությունն ուշացնելու և անձի կյանքին, առողջությանը կամ շրջապատին վտանգ ներկայացնելու հանգամանքները:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրել է նաև, որ ստացիոնար ընդունվելիս կալանավորված անձի համաձայնության բացակայության պարագայում վերջինս 72 ժամվա ընթացքում հոգեբուժական հանձնաժողովային զննության չի ենթարկվել և ոչ հոժարակամ բուժում սկսելու գործընթաց նախաձեռնված չի եղել:
Հիվանդության պատմագրում բացակայել են կալանավորված անձի մեկուսի պահելու հիմքերը, առկա չի եղել հոգեբուժական հանձնաժողովի կամ բժիշկ-հոգեբույժի կողմից համապատասխան և պատճառաբանված որոշումը:
Խախտման որոշմամբ արձանագրվել է, որ Քրեակատարողական հիմնարկի պետի պաշտոնակատարի կողմից կայացվել է որոշում՝ կալանավորված անձին՝ փակ ռեժիմային գոտու հիվանդախցում միայնակ պահելու մասին, որը եղել է առանց բավարար հիմքերի:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրել է նաև, որ օտարերկրացի կալանավորված անձին հասկանալի լեզվով, համապատասխան թարգմանչի միջոցով չեն իրազեկել հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձի իրավունքների, ազատությունների, դրանց սահմանափակումների, ինչպես նաև հոգեկան խանգարման բնույթի, առաջարկվող բուժման նպատակի, մեթոդաբանության, տևողության, ինչպես նաև կողմնակի ազդեցության և ակնկալվող արդյունքների, հոգեբուժական օգնությունից և սպասարկումից հրաժարվելու հետևանքների վերաբերյալ:
Քրեակատարողական հիմնարկներում գտնվելու ընթացքում չի ապահովվել օտարերկրացի կալանավորված անձի հաղորդակցությունը հարազատների հետ, ինչի արդյունքում խախտվել է նաև վերջինիս արտաքին աշխարհի հետ կապի պահպանման իրավունքը:
«Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում չի ապահովվել պահման պատշաճ պայմաններ՝ չի տրամադրվել անկողնային պարագաներ և սպասք: Միայն Պաշտպանի ներկայացուցիչների միջամտությամբ է կալանավորված անձին տրամադրվել անկողնային պարագաներ և սպասք:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից կանխարգելման ազգային մեխանիզմի կարգավիճակի շրջանակում իրականացվող մշտադիտարկումը վկայում է, որ նմանատիպ դեպքերը գործնականում ունեն տարածում:
Վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ դրանք անձանց հոսպիտալացնելու, ոչ հոժարակամ բուժման ենթարկելու, զսպման միջոցներ կիրառելու ընթացակարգերը չպահպանելու, անձի մոտ առկա վնասվածքները չարձանագրելու, անձին մայրենի կամ այլ հասկանալի լեզվով հաղորդակցություն, արտաքին աշխարհի հետ կապ և պահման պատշաճ պայմաններ չապահովելու, դրանց վերաբերյալ տեղեկացվածության ցածր մակարդակի, ինչպես նաև նշվածի կապակցությամբ ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից պատշաճ վերահսկողության բացակայության հետևանք են:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի որոշմամբ խախտում է արձանագրվել ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկների վարչակազմերի և «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի համապատասխան ստորաբաժանումների իրավասու անձանց գործողություններում միաժամանակ: Այդ կապակցությամբ ՀՀ արդարադատության նախարարին առաջարկվել է.
1)կալանավորված անձի իրավունքների խախտման կապակցությամբ անհապաղ իրականացնել ուսումնասիրություն՝ քրեակատարողական հիմնարկների վարչակազմերի և «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի համապատասխան ստորաբաժանումների իրավասու անձանց պատասխանատվության հարցը լուծելու նպատակով,
2)բացառել ազատությունից զրկված անձին առանց գրավոր համաձայնության, ինչպես նաև համապատասխան հիմքերի բացակայության դեպքում ոչ հոժարակամ հոսպիտալացման պրակտիկան,
3)բացառել հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող ազատությունից զրկված անձանց նկատմամբ համապատասխան հիմքերի առկայության պարագայում օրենքով նախատեսված ոչ հոժարակամ բուժմանն առնչվող ընթացակարգերի խախտումները,
4)«Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի համապատասխան ստորաբաժանումների իրավասու բժշկական անձնակազմերին իրազեկել հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող ազատությունից զրկված անձանց նկատմամբ զսպման միջոցների կիրառման հիմքերի, ընթացակարգերի, տևողության, հիմնավորման կարևորության մասին,
5)պարբերաբար իրականացնել քրեակատարողական հիմնարկների վարչակազմի և «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի համապատասխան ստորաբաժանումների իրավասու անձանց համար հոժարակամ և ոչ հոժարակամ բուժման իրականացման իրավական հիմքերի և ընթացակարգերի վերաբերյալ իրազեկման աշխատանքներ և պարբերաբար վերապատրաստման դասընթացներ՝ հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց իրավունքների վերոշարադրյալ խախտումների դեպքերը բացառելու նպատակով,
6)քրեակատարողական հիմնարկների վարչակազմերի կողմից ազատությունից զրկված անձանց մեկուսի պահելու վերաբերյալ որոշումներ կայացնել բացառապես դրանց բավարար և անհրաժեշտ հիմքերի առկայության պարագայում,
7)քրեակատարողական հիմնարկներում միջադեպերից և ինքնասպանության փորձերից հետո ազատությունից զրկված անձանց նկատմամբ իրականացնել պատշաճ բժշկական հսկողություն, այդ թվում՝ բժշկական զննություն, պատշաճ արձանագրել ազատությունից զրկված անձանց ստացած վնասվածքները, ցուցաբերել անհրաժեշտ ծավալով բժշկական օգնություն,
8)քայլեր ձեռնարկել ազատությունից զրկված անձանց իրավունքների իրացումը, հատկապես՝ բժշկական օգնությունն ու սպասարկումը, իրենց հասկանալի լեզվով համապատասխան թարգմանչի ներգրավվածությամբ կազմակերպելու ուղղությամբ,
9)խիստ հսկողություն սահմանել ազատությունից զրկված անձանց «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում անկողնային պարագաներով և սպասքով ապահովելու նկատմամբ: Որոշումն ուղարկվել է նաև ՀՀ գլխավոր դատախազին և ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության միգրացիոն ծառայություն՝ ի գիտություն:

In relation to an alarming-call addressed to the hotline of the Office of the Human Rights Defender, the representatives of the department of the Human Rights Defender’s Office acting as a National Preventive Mechanism, conducted a rapid response visit to the “Hospital of Convicts” penitentiary institution of the Ministry of Justice of Armenia.
During the visit, the representatives of the Human Rights Defender registered that a detained foreign citizen registered in the psychiatric department of the “Hospital of Convicts” penitentiary institution was kept in solitary confinement in a closed regime zone, where he received treatment against his will.
According to the decision that a violation of rights had occurred, the Human Rights Defender registered that the state did not provide for the necessary and sufficient conditions for the detained foreign citizen during their deprivation of liberty in the penitentiary institution; moreover, the state did not provide contact with relatives, proper provision of involuntary psychiatric help and services, communication in the person's native or other understandable language, and proper examination and recording of injuries, as a result of which the rights to health care, personal integrity, maintaining contact with the outside world, as well as the rights not to be subjected to torture and ill-treatment have been violated.
In their decision that a violation of rights had occurred, the Human Rights Defender recorded that the detained person was forcibly hospitalized without his consent and other necessary legal basis, and was subjected to medical intervention- application of tranquilizing drugs and solitary confinement against his will and without proper justifications. As a result, the detained person was deprived of the opportunity to make his own decision on the medical intervention on his body, violating his rights to physical and mental integrity and health care.
The hospitalization and the involuntary treatment of the detained person in the psychiatric department of the “Hospital of Convicts” penitentiary institution was carried out in gross violations of the requirements of the legislation, which also led to the violation of the person's right not to be subjected to torture and ill-treatment.
It was also revealed that after the detained person’s suicide attempt at Armavir penitentiary institution, he was not properly examined by medical specialists and did not receive proper medical care; he was only examined only 4 days after the incident. A risk assessment of the probability of the person committing suicide was not conducted by the medical staff.
Moreover, in relation to the hospitalization in the psychiatric department of the “Hospital of Convicts” penitentiary institution, the risk posed by the detained person (including to their own or other persons' life or health) was not assessed. Additionally, the consequences of not effectively organizing the treatment of a person without hospitalization, the circumstances of delaying psychiatric care and endangering a person's life, health, or their surrounding were not properly assessed.
The Human Rights Defender also registered that in case of the absence of the consent of the detained person during inpatient admission, the person was not subjected to a psychiatric commission examination within 72 hours and the process of starting involuntary treatment was not initiated.
The grounds of keeping the person in solitary confinement were not registered in the medical records history, and the relevant and reasoned decision by the psychiatric commission or the psychiatrist were also not registered in the medical records.
By the decision that a violation has occurred, a decision was made by the Acting Head of the penitentiary institution to keep the detained person isolated in the closed regime section of the hospital; this decision was made without sufficient grounds.
The Human Rights Defender also registered that the detained foreign citizen was not properly informed in a language understandable to them, through a translator about the rights of persons with mental health issues, their restrictions, as well as the nature of the mental health issue suffered by them, the purpose of the proposed treatment, its methodology, its duration, and on the side effects and expected results, and the consequences of refusing psychiatric care and services.
During his stay in the penitentiary institution, the communication of the detained persons with his family members was not ensured, which violated his right to maintain contact with the outside world.
Proper conditions of detention were not ensured in the “Hospital of Convicts” penitentiary institution. Bedding and dishes were not provided; they were only provided after the intervention of the representatives of the Human Rights Defender.
The monitoring conducted by the Office of the Human Rights Defender, acting as a National Preventive Mechanism, proves that such practice is widespread.
The analysis demonstrates that the violations are the results of hospitalizing persons and subjecting them to involuntary treatment, not following the procedures of applying restraints, not registering the injuries sustained by persons, not providing communication in the person's native or other understandable language, not ensuring contact with the outside world, not ensuring proper conditions of detention, and the low level of awareness about these facts and the lack of proper oversight by the Ministry of Justice.
According to the decision of the Human Rights Defender, violations were registered in the acts of the competent persons of the administrations of the penitentiary institutions of the Ministry of Justice and the "Prison Medical Center" SNCO at the same time. In this regard, the following were suggested to the Ministry of Justice:
1) In relation to violations of a detained persons’ rights, to immediately carry out a study in order to resolve the issue of responsibility of the administrations of the penitentiary institutions and the "Prison Medical Center" SNCO,
2) to exclude the practice of involuntary hospitalization of persons deprived of their liberty without their written consent as well as in the absence of relevant sufficient grounds,
3) to exclude the violations of the procedures related to involuntary treatment provided for by the law for persons with mental health problems who are deprived of their liberty, when the relevant ground for it exits,
4) raise the awareness of the competent medical staff of the relevant subdivisions of the "Prison Medical Center" SNCO about the grounds, procedures, duration, importance of justification for the use of restraints on persons deprived of liberty with mental health problems,
5) to regularly carry out awareness raising activities and regular training courses for the relevant subdivisions of the "Prison Medical Center" SNCO and the administrations of the penitentiary institutions on the legal bases and procedures for the implementation of voluntary and involuntary treatment, in order to exclude cases of repeated violations of the rights of persons with mental health issues,
6) to make decisions regarding solitary confinement of persons deprived of their liberty by the administrations of penitentiary institutions only in case of sufficient and necessary grounds for it,
7) to carry out proper medical supervision of persons deprived of liberty after incidents and suicide attempts in penitentiary institutions, including medical examination, proper registering of the injuries suffered by the persons deprived of their liberty, and to provide the necessary amount of medical assistance,
8)to take measures to ensure the realization of the rights of the persons deprived of their liberty, including the rights to medical care and service, and involvement of an appropriate translator to communicate in a language understandable to them.
9) to establish strict control over the provision of bedding and utensils in the "Hospital of Convicts" penitentiary institution to persons deprived of their liberty.
The decision has also been addressed to the Prosecutor General of Armenia, and to the Migration Service of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure of Armenia.