Երեխաների իրավնունքները տեսախցիկից այն կողմ
Տեխնոլոգիայի զարգացման հետ միասին ավելի շատ երեխաներ են դառնում լրատվամիջոցների կամ համացանցից օգտվելու տարրական գիտելիքներ չունեցող մարդկանց , երբեմն էլ ՝ հենց մանկապիղծների զոհ։Դա հիմնականում կապված է նրա հետ, որ երեխաների և նրանց օրինական ներկայացուցիչների , ինչու չէ ՝ հաճախ նաև հենց մանկավարժների մեծ մասը, չգիտեն իրենց իրավունքները և չեն կարողանում պաշտպանվել նման կիբեռհարձակումներից։
Համացանցերում, թերթերում և այլ առցանց հարթակներում հրապարակելով երեխաների նկարները՝ խախտվում են նրանց իրավունքները։ Ցավոք՝ հաճախ դա աննկատ է մնում կամ էլ բարձրացված փոթորիկն ավելի թեթև է լինում, քան կարելի էր ակնկալել :
Նախ նշենք,որ երեխա է համարվում տասնութ տարին չլրացած յուրաքանչյուր անձ, եթե նրա նկատմամբ կիրառվող օրենքով նա չափահասության չի հասնում ավելի վաղ:
Այսպես է նշված,ըստ Երեխաների իրավունքների մասին Կոնվենցիայի հոդված 1 -ի ։ Երեխաների իրավունքները և նրանց պաշտպանությունը սահմանվում են 1924թ. Ժնևի հռչակագրում և 1959թ. նոյեմբերի 20-ին Գլխավոր ասամբլեայի ընդունած Երեխայի իրավունքների հռչակագրում և ճանաչված է Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրում, Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների միջազգային դաշնագրում (մասնավորապես 23 և 24-րդ հոդվածներում), Տնտեսական, սոցիալական և մշակութային իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրում (մասնավորապես 10-րդ հոդվածում), ինչպես նաև երեխաների բարեկեցության հարցերով զբաղվող հատուկ մասնագիտացված հաստատությունների և միջազգային կազմակերպությունների կանոնադրություններում և համապատասխան փաստաթղթերում։
Ըստ վերը Նշված Կոնվենցիայի հոդված 3ի կետ 1ի՝ Երեխաների նկատմամբ բոլոր գործողություններում, անկախ այն բանից, թե դրանք ձեռնարկվում են սոցիալական ապահովության հարցերով զբաղվող պետական կամ մասնավոր հիմնարկների, դատարանների, վարչական կամ օրենսդրական մարմինների կողմից, առաջնահերթ ուշադրություն է դարձվում երեխայի լավագույն շահերին:
Երեխաներին և երիտասարդներին առնչվող խնդիրը լուսաբանելիս չպետք է վտանգել նրանց: ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը մշակել է էթիկապես ճիշտ լուսաբանման սկզբունքներ, որոնք կօգնեն երեխաների խնդիրները լուսաբանող լրագրողներին՝ կարևորել երեխայի լավագույն շահն ու երեխայի իրավունքների պաշտպանությունը:
Գոյություն ունեցող վեց հիմնարար սկզբունքից զատ, կա նաև՝ երեխայի հետ հարցրազրույց վարելու վեց, ինչպես նաև` երեխաների խնդիրները լուսաբանելու յոթ սկզբունք:
Վեց հիմնարար սկզբունք
1. Ցանկացած իրավիճակում հարգել յուրաքանչյուր երեխայի իրավունքներն ու արժանապատվությունը:
2. Լուսաբանելիս և հարցազրույց վարելիս՝ հատուկ ուշադրություն դարձնել յուրաքանչյուր երեխայի գաղտնիության և անանուն մնալու, կարծիք հայտնելու, վնասից և հատուցումից պաշտպանության ու իրենց վերաբերող որոշումների կայացմանը մասնակցելու իրավունքներին:
3. Ամեն ինչից առավել՝ գերակա պահել յուրաքանչյուր երեխայի լավագույն շահը. այն է՝ աջակցել երեխայի իրավունքների պաշտպանությանը և բարձրաձայնել երեխային վերաբերող խնդիրների մասին:
4. Երեխայի լավագույն շահը հասկանալու համար հարկ է հաշվի առնել նրա՝ լսելի լինելու իրավունքը՝ ելնելով իր տարիքային առանձնահատկություններից:
5. Խոսել այն մարդկանց հետ, ովքեր լավագույնս գիտեն, թե ի՞նչ իրավիճակում է գտնվում երեխան:
6. Երբեք չհրապարակել որևէ հոդված կամ լուսանկար, որը կարող է վտանգել երեխային, կամ նրա եղբայրներին, քույրերին և հասակակիցներին: Պահպանել այդ զգուշավորությունը, նույնիսկ այն դեպքում, երբ նրանց ինքնությունը փոխված է, քողարկված կամ չի հիշատակվում:
Հայ-ադրբեջանական ընդհանրումների ժամանակ լրատվամիջոցները հրապարակեցին 2 եղբայրների,որոնք իրենց տանը գտել են դիվերսանտ ադրբեջանցու։ Շատ կարճ ժամանակ անց տարածվեցին երեխաների մասին պատմվող նյութերը, որոնցում նշվում էր, նույնիսկ նրանց տեղանքը ։Տեսանյութը այժմ էլ կարելի է գտնել համացանցում։ Նշեմ,որ տեսանյութում իրենց մասնակցությունն ունեն երեխաների ծնողները։ Ելնելով պատերազմական իրավիճակից վտանգավոր էր հրապարակել երեխաների մասին տեսանյութները, քանզի կվտանգվեր նաև նրանց կյանքը։ Երեխաները կարող էին դառնալ ադրբեջանական կիբեռբռնության և ընդհանրապես ֆիզիկական բռնության զոհ։ Ուստի այս դեպքում խախտվում են Հիմնարար կետերից մի քանիսը։

Children’s rights from the other side of the camera.
With the development of technology, many children become victims of news agencies or people without basic knowledge of internet usage; therefore, sometimes they become victims of child molesters. That is mainly linked to the fact that children and their legal representatives, and why not also the majority of educators, do not know their rights and cannot protect them from such cyberattacks.
By posting photos of children on the internet, in newspapers and other online platforms, their rights are violated. Unfortunately, that often remains unnoticed or the storm that is raised is weaker than what we could have expected.
First, let us note that any individual who has not reached the age of 18 is considered a child if the law applied upon them does not commence adulthood at an earlier age.This is noted in the first article of the Convention on the Rights of Children. The rights and protection of children is defined in the Geneva Convention of 1924 and the Declaration of the Rights of Children. The latter was adopted by the General Assembly on November 20, 1959. These rights are recognized in the Universal Declaration on Human Rights, the International Covenant on Civil and Political Rights (specifically, articles 23 and 24), the International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights (specifically, article 10), and also in the charters and corresponding documents of the special relevant bodies and international organizations.
According to article 3 section 1 of the above mentioned convention, all actions toward a child, regardless of who takes those actions, be it state or private agencies working with the issues of social preservation, courts, administrative or legislative bodies, foremost attention is paid to the child’s best interests.
While covering problems related to children and teenagers, there is no need to endanger them. UNICEF has formed principles of ethically correct coverage, which will aid journalists covering the problems of children to prioritize the child’s best interest and the protection of the rights of the child.
Apart from the existing 6 fundamental principles, there are also six principles for hosting an interview with a child and also seven principles for covering the problems of a child.
Six fundamental principles
- In any situation respect the rights and dignity of every child.
- While covering a problem or hosting an interview, pay special attention to the child’s rights of secrecy and anonymity, expression of opinion, protection from harm or retribution and participation in the making of decisions related to them.
Above everything else, give priority to the child’s best interest. That is, support the protection of the rights of the child and raise the problems related to the child.
- To understand the child’s best interest, it is necessary to note their right to be heard, based on their age uniqueness.
Speak with the people who know best the situation that the child is in.
Never publish any articles or photos that can endanger the child or their brothers, sisters or peers. Maintain carefulness, even when their identity has changed, is hidden or not mentioned.
During the Armenian-Azerbaijani clashes, the news agencies released a picture of two brothers who found an Azerbaijani saboteur in their house. After a very short time, materials about these children began to spread, in which even their location was noted. The video can be found on the internet now as well. Let me note that the parents of these children have a participation in the video, too. Due to the war situation, it was dangerous to release videos about children since their life would be endangered. The children could become victims of Azerbaijani cyber violence or victims of physical violence in general. Therefore, several of the fundamental points were violated in this case.