ՄԱԿ-ը սահմանել է երեխայի կրթության իրավունքի մասին օրենքներ։ Ըստ ՄԱԿ-ի երեխայի կրթությունը պետք է ուղղված լինի.
1. երեխայի անհատականության, տաղանդի և մտավոր ու ֆիզիկական ունակությունների զարգացմանը՝ դրանց լրիվ ծավալով,
2. մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների, ինչպես նաև Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրության մեջ ամրագրված սկզբունքների նկատմամբ հարգանքի դաստիարակմանը,
3. երեխայի ծնողների, նրա մշակութային ինքնատիպության, լեզվի և արժեքների, երեխայի բնակության երկրի ազգային արժեքների, նրա ծագման երկրի և իր սեփական քաղաքակրթությունից տարբեր քաղաքակրթությունների հանդեպ հարգանքի դաստիարակմանը,
4.երեխային ազատ հասարակության մեջ, փոխըմբռնման, խաղաղության, հանդուրժողականության, տղամարդու և կնոջ իրավահավասարության և բոլոր ժողովուրդների, էթնիկական, ազգային և կրոնական խմբերի, ինչպես նաև բնիկ ազգաբնակչությանը պատկանող անձանց միջև բարեկամության ոգով պատասխանատու կյանքով ապրելուն նախապատրաստելը,
5. շրջապատող բնության նկատմամբ հարգանքի դաստիարակմանը:
Ըստ 4֊րդ կետի` մենք պետք է դաստիարակվենք որպես հանդուրժող մարդ հասարակության մեջ, դեմ լինենք սեռային, ազգային և կրոնական խտրականությանը։ Բայց որքանո՞վ ենք մենք հանդուրժում այլ կրոնի կամ այլ ազգի պատկանող մարդուն։ Մեզ մեծացնում են «բարոյական» կետերով , որոնք ստեղծել է հասարակությունը։ Շատերը չեն ընդունում ոչ իրենց կրոնին պատկանող անձանց, աստծուն չհավատող անձանց, ծիծաղում են իրենց մաշկի գույնից տարբերող մաշկի գույն ունեցող անձանց վրա։ Այս մթնոլորտում հնարավոր չէ մեծանալ որպես հանդուրժող մարդ։ Այս հարցին ես տեսնում եմ մեկ լուծում ՝ կրթել հանդուրժող սերունդ` չներազդելով անհատի զարգացման վրա։ Պետք է թույլ տալ երեխային բացահայտել աշխարհը իր ձևով:
Մյուս խնդիրը կապված է սեռային խտրականության հետ։ Մենք ապրում ենք 21-֊րդ դարում․ թվում է, թե չկա խտրականություն տղայի և աղջկա մեջ։ Բայց իրականում մինչ այսօր գյուղական համայնքներում շարունակում է գոյություն ունենալ այդ
խտրականությունը։ Հասարակության մեջ ընդունված է տղային համարել դոմինանտ, իսկ աղջկան` ռեցեսիվ։ Մինչ դեռ չկա մի օրենք, որը հաստատում է դա։ Դա համարվում է <<չգրված օրենք»՝ ստեղծված հասարակության կողմից։ Թվում է, թե խտրականության զոհ են դառնում միյայն աղջիկները, բայց իրականում տղաները նույնպես կարող են կարծրատիպերի զոհ դառնալ ։
Հայաստանի զարգացման համար մեծ դեր ունի կրթության մակարդակի բարձրացումը։ Հայաստանի շատ շրջաններում կրթության զարգացվածության մակարդակը շատ ցածր է։ Նշենք պատճառներից մի քանիսը.
1. Դպրոցները հագեցած չեն տեխնիկայով կամ գրադարաններում, չկան դեռահասներին հետաքրքրող գրքեր նաև կան գյուղեր, որտեղ ընդհանրապես առանձին գրադարան գոյություն չունի. դրանք կցված են դպրոցներին և բավականին աղքատիկ են ։ Օրինակ` Գառնիում գործում է երկու գրադարան, մինչդեռ հարակից Գողթ, Հացավան գյուղերում չկա նույնիսկ մեկը։ Գրադարանի առկայությունը չի լուծում խնդիրը։ Պետք է գրադարանի գրքերը համապատասխանեն դպրոցական ծրագրին, ներառեն և’ նոր և’ հին գրականություն։ Նաև կարևոր է գրքերի հին և նոր լինելը։ Մեզ` երեխաներիս, գրավում են են նոր հրատարակված գրքերը, դրանք ավելի հեշտ են ընթերցվում և մոտիվիվացնող են`գունագեղ դիզայնի շնորհիվ ։
2. Մեր մեջ ամրացած չէ նաև մշակույթը ։ Երեխաները մշակութային կյանքին ակտիվ մասնակցություն չեն ցուցաբերում, որովետև չկա հետաքրքրություն, չկա բավարար սեր դեպի մշակույթը, բոլոր միջոցառումները շատ ստանդարտ են. նույն երգերը, նույն բանաստեղծությունները և այլն ։
3. Կրթության զարգացմանը խոչընդոտում է նաև դասագրքային նյութերի ծանրաբեռնվածությունը։ Մենք ամեն օր սովորում ենք յոթ տարբեր առարկա, ամեն ուսուցիչ պահանջում է սովորել իր առարկան։ Ինչ է ստացվում, որ մենք մեխանիկական սարք ենք, որի գործը միայն դաս սովորելն է։ Իմ կարծիքով դասերը պետք է անցկացվեն հետաքրքիր ձևաչափով։ Դրա համար անհրաժեշտ են նյութական բավարար միջոցներ, որոնք լիակատար ապահովելը մեր զարգացող երկրի համար բարդ է: Տեսական գիտելիքները պետք է կիրառել նաև գործնականում ցանկալի արդյունք ունենալու համար: Մենք խնդիրը ներկայացնում ենք աշակերտի տեսանկյունից։ Եթե այն ուսումնասիրենք ուսուցչի տեսանկյունից կհասկանանք, որ ուսուցչին տրված է հատուկ ծրագիր, որից շեղվել չի կարող։
4. Կարևոր է նաև դպրոցական կյանքի կազմակերպումը: Օրինակ`աշակետական խորհրդի նախաձեռնությամբ օրեր առաջ կազմակերպվեց հանդիպում` տարբեր համալսարաններում սովորող ուսանողների հետ: Նրանք կիսվեցին իրենց փորձով, խորհուրդներ տվեցին:Այդ հանդիպումը ոգևորեց աշակերտներին և դրական ազդեցություն ունեցավ: Այսինքն այսպիսի հանդիպումներ պետք է ավելի հաճախ կազմակերպվեն ոչ միայն ուսանողների հետ, այլ նաև մասնագետների հետ: Դրանք կօգնեն մասնագիտության ընտրության հարցում և աշակերտների մեջ դեպի կրթություն սեր կսերմանեն:

The UN has defined guidelines for the right to education of children. According to the UN, a child’s education should aim at,
the development of the child’s personality, talent, and mental and physical ability, in its full capacity,
the upbringing of the respect toward human rights and fundamental freedoms and the principles outlined by the United Nations Charter,
the upbringing of the respect toward the child’s parents, the cultural originality, the language and principles, the national values of the country of residence, the civilization of origin and other civilizations,
the preparation of the child’s responsible life in a free society, in mutual understanding, in peace, in tolerance, in legal equality between men and women, and in a spirit of friendship between all peoples, ethnic, national and religious groups, and also the native people,
the upbringing of respect toward the surrounding nature.
According to the 4th section, our upbringing needs to raise us as a tolerant person in society. A person who is against sexual, national and religious discrimination, but how much do we tolerate a person who is of a different religion or nationality? They raise us with “ethical” standards, which are created by society. Many do not accept people who are not of their religion, people who do not believe in god, and they laugh at people whose skin color is different from theirs. In this environment, it is impossible to be raised as a tolerant person. I see only one solution to this issue. That is, educate a tolerant generation, without affecting an individual’s development. We should allow a child to discover the world through their way.
The next problem relates to gender based discrimination. We live in the 21st century. It seems that there is no discrimination between a boy and a girl; nevertheless, such kind of discrimination still exits in rural communities. In society, it is accepted to regard a boy as dominant and a girl as recessive; however, there is no law that verifies this.
This is an “unwritten law” which is created by society. It seems that only girls become victims of this discrimination, whereas boys also can become victims of stereotypes.
The elevation of the quality of education is a major aspect of the development of Armenia. In many communities of Armenia, the quality of education is very low. Let us note a few of the reasons:
- Schools are not equipped with technologies or libraries do not have interesting books for teenagers. There are also rural communities where there is no separate library. They are attached to schools and are quite meager. For example, there are two libraries operating in Garni, whereas in the rural communities of Goght and Hatsavan, which are next to Garni, there is not even a single library. The presence of a library does not solve the problem. The books of the library need to correspond to the educational program. They need to include both new and old literature. It is also important that books are old and new. Us children are compelled toward newly published books. Those are more comprehensible, and they are motivating thanks to the colorful design.
- Culture is also not rooted in us. Children are not actively participating in cultural life because there is no interest, there is insufficient love toward culture. All events are very alike։ the same songs, same poetry, etc...
- The information overload in school textbooks also hinders the development of education. We study seven different subjects every day, and every teacher requires us to learn their subject. So what? Are we a mechanical machine, whose only job is to learn? In my opinion, classes need to be done in an interesting format. For this, we need sufficient financial means, but properly fulfilling this is challenging for our developing country. Theoretical studies must be executed in practice as well to achieve favorable results. We showcased the problem from the viewpoint of a student. If we observe this from the viewpoint of a teacher, we will understand that there is a fixed program, from which there must be no deviation.
- The organization of school life is also important. For example, by the initiative of the student council, a meeting with different university students was organized a few days ago. They shared their experience and gave advice. That meeting inspired the students, and it provided a positive impact; thus, such meetings need to be organized frequently, not only with university students but also with different professionals. That will help students in choosing a career, and it will also create love toward education.