Ողջույն բոլորին, շնորհակալություն բոլորիդ այստեղ լինելու համար, դա շատ գնահատելի է: Ես Ավետիս Պալյանն եմ, և այսօր իմ ելույթում կկիսվեմ իմ կյանքի լավ ու վատ պատմություններով։
Ծնվել և մեծացել եմ Սիրիայի Հալեպ քաղաքում: 2011 թվականին իմ կյանքը փոխվեց պատերազմի պատճառով։ 12-ամյա Ավետիսն ապրում էր առանց լույսի, ջրի, ինտերնետի, ամենակարեւորը՝ խաղաղության։ Դպրոց գնալը խնդիր էր, ընկերներին տեսնելը խնդիր էր, խաղաղ ապրելը խնդիր էր: Հաջորդ օրը տեսնելն ինքնին ձեռքբերում էր:
Երբ ես 13 տարեկան էի, դույլերով ջուր էի տանում մեր տուն, որպեսզի այն օգտագործենք մեր կարիքների համար, պատկերացրեք, թե որքան դաժան է եղել իմ մանկությունը։
Կյանքս 180 աստիճանով փոխվեց, երբ ընտանիքով տեղափոխվեցինք Հայաստան՝ Երևան։ Ես դարձա ոգեշնչված և մոտիվացված՝ հասնելու լավ բաների իմ կյանքում: Նպատակ ունեի ընդունվել Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարան, և հենց վերջերս ավարտեցի այնտեղը՝ ստանալով համակարգչային գիտության բակալավրի կոչում։
Ես նաև շատ կամավորական աշխատանք եմ կատարել Հայաստանում, և իմ ամենաուշագրավը KASA-ի կողմից կազմակերպված «Ընտանիքի ընկեր» ծրագիրն էր, որում օգնել էի Սիրիայից տեղափոխված ընտանիքի երեխաներին դպրոցական գրանցման և ընտանիքի համար բնակարան գտնելու հարցում:
Ներկայում ես ձեռք եմ բերում երեք ստարտափ գաղափար և քրտնաջան աշխատում եմ դրանք իրականություն դարձնելու վրա։
Իմ պատմությունը շարունակվում է՝ ցույց տալով, որ անկախ նրանից, թե որքան դժվար է կյանքը, ի վերջո, երջանկությունը միշտ կլինի: Ես շատ մոտիվացված եմ իմ կյանքում շատ ավելիին հասնելու համար, և ցանկանում եմ, որ ուրիշները նույնպես մոտիվացված լինեն՝ մեծ գործեր անելու մեր երկրին՝ Հայաստանին:

Good day everyone. Thank you all for being here.I really appreciate it. I am Avetis Palyan, and today I will share the good and bad stories of my life through this speech.
I was born and raised in Aleppo, Syria. My life changed in 2011 because of the war. 12-year-old Avetis was living without electricity, water, internet, and what is the most important, without peace. Attending school was a problem. Visiting friends was a problem. Living peacefully was a problem. Waking up the next day was already an accomplishment.
When I was 13-years-old, I carried buckets of water to our house for our use. Imagine how rough my childhood was.
My life changed by 180 degrees when my family moved to Yerevan, Armenia. I became inspired and motivated to reach good things in my life. I had a goal to study at the American University of Armenia, which I just graduated from, acquiring bachelor’s degree in computer science.
I have also volunteered a lot in Armenia, and the most captivating volunteering program was the “Friend of a Family” project organized by KASA. In this project, I assisted families from Syria with children’s registration at school and with finding homes.
Currently, I am shaping three startup ideas, and I am diligently working to transform those ideas into reality.
My story is continuing, showcasing that, regardless how challenging life may be, eventually happiness will always be. I am very motivated to achieve much more in my life, and I wish that others are also motivated to reach great heights for our country, Armenia.