ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը մասնակցել է «Հաշմանադամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» ՄԱԿ կոնվենցիայի անդամ պետությունների համագումարի 15-րդ նստաշրջանին
Լիագումար նիստի ընթացքում ելույթով Պաշտպանը ներկայացրել է Կոնվենցիայի պահանջներին համապատասխանության ապահովման հարցում Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի մանդատը և կատարվող աշխատանքները՝ թե իրավիճակի մշտադիտարկման, և թե անհատական դիմում բողոքների քննության արդյունքում։
Գրիգորյանը շեշտել է հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին կոնվենցիայի կոմիտեին անցյալ տարի Պաշտպանի հաստատության կողմից ներկայացված հատուկ զեկույցի կարևորությունը, որտեղ համակարգային խնդիրները ներկայացնելուց զատ, ընդգրկվել էին կոնկրետ առաջարկություններ լուծումների վերաբերյալ։
Կոնվենցիայի համապատասխանության ապահովման և հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների վիճակի մշտադիտարկման հարցում Քրիստիննե Գրիգորյանը գոհունակությամբ է նշել տարբեր ձևաչափերով հասարակական կազմակերպությունների հետ Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության համագործակցության մասին։
Պաշտպանը համագումարի մասնակիցների ուշադրությունը հրավիրել է համավարակի ընթացքում արտակարգ դրության և պատերազմական գործողությունների ժամանակ հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար առաջացող լրացուցիչ խոչընդոտների ու դրանց հասցեագրման անհրաժեշտության վրա։
Կարևորելով պետության կողմից հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների երաշխավորման ուղղությամբ Հայաստանի իշխանությունների կողմից ձեռնարկված քայլերը՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանը որպես շարունակվող մարտահրավերներ, ի թիվս այլնի նշել է խտրականության դեմ պայքարի մասին համապարփակ օրենսդրության բացակայությունը, որով հաշմանդամություն ունեցող անձանց հատուկ հարմարություններ տրամադրելուց հրաժարումը կսահմանվի որպես խտրականության տեսակ։
Պաշտպան Գրիգորյանը նաև շեշտել է, որ դեռևս հաղթահարված չեն հաշմանդամություն ունեցող երեխաների ապաինստիտուցիոնալացման, խնամատարության շրջանակների ընդլայնման, հաշմանդամություն ունեցող անձանց անկախ կյանքի ապահովման բավարար պայմանների երաշխավորման ու ապահովման մարտահրավերները, մասնավորապես՝ քաղաքաշինության, տրանսպորտի, տեղեկատվության ու հաղորդակցության, սոցիալական, կրթական, առողջապահական, մշակութային ու սպորտային ծառայությունների բավարար հասանելիությունը։ Պաշտպանը նաև շեշտել է Հայաստանի Հանրապետության կողմից Կոնվենցիայի Կամընտիր արձանագրության վավերացման կարևորությունը։

Human Rights Defender of the Republic of Armenia Kristinne Grigoryan participated in the 15th session of the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities.
During the plenary session, the Defender presented the mandate of the Human Rights Defender of Armenia ensuring compliance with the requirements of the Convention, and the work being done, both in regards to the monitoring of the situation and the individual application as a result of the examination of complaints. Grigoryan emphasized the importance of the special report submitted to the Committee on the Rights of Persons with Disabilities by the Defender's Office last year, which, in addition to presenting systemic issues, included proposals for solutions to those.
Kristinne Grigoryan noted, with satisfaction, the vital role cooperation of the Human Rights Defender's institution with non-governmental organizations of different sizes played in ensuring conformity with the Convention and monitoring the overall conditions of the rights of persons with disabilities.
The Defender drew the attention of the participants of the conference to the need to address the affects and impediments people with disabilities had to face during the state of emergency and the martial law declared at the wartime.
Foregrounding the steps taken by the Armenian authorities to guarantee the rights of persons with disabilities, the Human Rights Defender noted the continuing challenges, including the lack of comprehensive anti-discrimination legislation, which would define the denial of special facilities for persons with disabilities as discrimination.
The Defender Grigoryan also stressed that several challenges have not been overcome yet, comprising the deinstitutionalization of children with disabilities, expansion of care, guarantee and provision of adequate living conditions for people with disabilities, in particular, provision of access to urban development, transportation, information and communication, as well as social, educational, health, cultural and sports services. The Defender further underlined the need for the Republic of Armenia to ratify the Optional Protocol to the Convention.