Ողջույն բոլորին: Նախ, ցանկանում եմ շնորհավորել բոլորիս օրը: Այո բոլորիս, քանի որ այսօր մինչ իմ այստեղ հասնելն ու չնայած իմ 20 տարեկան լինելը, ինձ արդեն շնորհավորել են Երեխաների պաշտպանության օրվա կապակցությամբ:
Ներկայանամ՝ ես Նարոն եմ, ծնվել եմ Իրաքում, և արդեն երկար տարիներ է ինչ ապրում եմ Հայաստանում: Իմ կյանքը ես բաժանում եմ 2 փուլի՝ մինչ կամավորությամբ զբաղվելը և կամավորությամբ զբաղվելուց հետո:
Մինչ կամավորությամբ զբաղվելը ես կարծում էի թե ես սովորական, ոչ մի յուրահատուկ տաղանդ ունեցող և ոչինչ անել չկարողացող աղջնակ էի: Մի օր, երբ մայրիկս զանգ ստացավ, և իրենից թույլտվություն էին ստանում՝ իմ մի ծրագրի մասնակցության վերաբերյալ, մայրս ընդունեց և գնացի… ծրագրին մասնակցելուց հետո ես հասկացա, որ աշխարհում շա՜տ անելիքներ ունեմ:
Փոքրիկ Նարոն երբեք չէր կարողանա պատկերացնել, որ այսօր կարող է այստեղ կանգնած լինել և ելույթ ունենալ, կամ մտքովս երբևէ չէր անցնի, որ ես կկարողանամ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ում անցնել պրակտիկա: Դա ինձ համար ամենակարևոր ձեռքբերումներից էր: Անգամ հույս չունեի, որ կանցնեմ, բայց երբ ստացա մեյլս, խնդրեցի որ ընկերներս կարդան ինձ համար, քանի որ իրոք չէի պատկերացնում, որ կանցնեմ:
Իմ կարգախոսն է՝ “Be the change you want to see in the world”, եղիր փոփոխությունը, որը դու ես ուզում տեսնել, և իրոք, ես սկսեցի այդպես ապրել: Սովորել, զարգանալ, առաջ գնալ:
Կամավորությունն ինձ հնարավորություն տվեց ինքնակրթվելու, զարգանալու, ու կյանքում փոքր փոքր քայլել անելով առաջ գնալու: Իսկ այդ առաջ գնալու ճանապարհին օգնելու, որ մյուսներն էլ անեն իրենց քայլերը:
Շատ կարևոր բաներ է տալիս կամավորությունը: Ես կամավորությամբ զբաղվել եմ տարբեր ոլորտներում, որն էլ ինձ բերեց իմ ներկայիս մասնագիտության ընտրությանը՝ Սոցիալական աշխատանքին: Անչափ շատ եմ սիրում և կարևորում մասնագիտոթյունս:
Ինքնակրթության մեծ հնարավորություն է: Պետք է համատեղել և դպրոցում ստացած գիտելիքը, և տարբեր գրքեր կարդալը և թե կյանքում ամեն փոքր բանից դասեր քաղելու և նոր բաներ սովորելու հնարավորությունը: Օրինակ ես այնքան շատ հարցեր եմ տալիս դասախոսներիս, քանի որ փորձում եմ ավելին սովորել մասնագիտության մասին: Դուք էլ նույնն արեք, ձեր ուսուցիչներից, ծանոթներից նաև անծանոթներից սովորեք նորը, տարբերը:
Մի՛ համեմատեք ձեզ ուրիշի հետ, այլ համեմատեք ձեզ այն անձի հետ ով երեկ էր: Ես ինքս ինձ համեմատում եմ երեկվա Նարոյի հետ, փորձելով այսօրվա և վաղվա Նարոյին դարձնել ավելի լավն ու այն մարդն, ում ուզում եմ տեսնել:
Շնորհակալ եմ ինձ լսելու համար: Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս օրը, փայփայեք ձեր մեջ եղած փոքրիկներին ու երբեք մի դադարեք լինել մանուկ:

Good day everyone. First of all, I would like to congratulate us all on this occasion. Yes, I congratulate us all since I also was congratulated for the International Child Protection day before getting here, despite the fact that I am already 20-years-old.
Let me introduce myself. I am Naro. I was born in Iraq, and for many years now I have been living in Armenia. I divide my life into two sections: prior to volunteering and post volunteering.
Prior to volunteering, I believed that I am a regular girl without any unique capabilities and talents. One day, when my mother received a phone call about my participation in a certain project, she accepted and I joined the project…
After participating in the project, I realized that I have many tasks to accomplish in this world.
Little Naro would never imagine that today she would stand here and deliver a speech. I would never picture that I may take practical lessons at UNICEF. That was one of my most significant achievements. I had no hope that I would enter, but when I received an email, I requested that my friends read it for me since I had no hopes of passing.
My slogan is “Be the change you want to see in the world,” and in truth, I began to live this way: to learn, to develop, to move forward.
Volunteering extended the opportunity to self-educate, to develop, and to move forward with little steps. And parallel to this, I help others to complete their steps as well.
Volunteering provides very important things. I have volunteered in different fields, and this brought me to my current profession. That is, social work. I love my profession and highly prioritize it.
Volunteering is a wonderful opportunity to self-educate. One needs to join the knowledge obtained from school, reading books and small aspects of life in general. For example, I ask endless questions to my professors since I try to learn more about my profession. You should do the same. Try to learn new and distinctive information from your teachers, acquaintances and even non-acquaintances.
Do not compare yourself with others. Compare yourself to your yesterday's self. I compare myself to the Naro of yesterday, attempting to make today’s and tomorrow’s Naro a better person, the person whom I wish to see.