Հունիսի 8-ին Քրիստիննե Գրիգորյանը մասնակցել է ԵՄ և ԵԽ Գործընկերություն հանուն լավ կառավարման (ԳԼԿ) «Աջակցություն դատաիրավական բարեփոխումների իրականացմանը» ծրագրի և Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի համատեղ ջանքերով կազմակերպված «Դատական իշխանությունը որպես ժողովրդավարության պահապանը» թեմայով համատեղ համաժողովին:
Միջոցառմանը ներկա էին ԵԽ «Ժողովրդավարություն իրավունքի միջոցով եվրոպական հանձնաժողովի - Վենետիկի հանձնաժողով» պատվիրակությունը՝ Հանձնաժողովի նախագահ Կլեր Բազի- Մալորիի գլխավորությամբ, ԵԽ Մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության տնօրինության ներկայացուցիչներ, ՀՀ Սահմանադրական, Վճռաբեկ դատարանների նախագահներն ու դատավորները, ԲԴԽ անդամներ, տարբեր ատյանների դատավորներ, փաստաբաններ, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավարը, ԵՄ անդամ պետությունների դեսպաններ, միջազգային կազմակերպությունների ու ՔՀԿ ներկայացուցիչներ։
Պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը բանախոսել է «Հանրային վստահության ապահովումը հաշվետվողականության ու հաղորդակցության միջոցով» խորագրով պանելային քննարկման շրջանակներում։
Պաշտպանը շեշտել է հանրային հաստատությունների նկատմամբ վստահության անհրաժեշտությունը, կիսվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության խնդիրներով՝ մասնավորապես նշելով. «Վստահությունը հնարավորություն է ավելի մեծ ազդեցություն ունենալու մարդու իրավունքները վեարականգնելու, խախտումները կանխարգելելու համար, բայց վստահությունը նաև ամենօրյա հոգածություն, խնամք և ուշադրություն է պահանջում՝ պահելով անկախ, օբյեկտիվ, իրավական հիմքի ու միջազգային ստանդարտների վրա հենված ու արժանահավատ գնահատականներ հնչեցնելու սկզբունքը»։
Պաշտպանը հատկապես կարևորել է օմբուդսմենական միջնորդության երկու կողմերի հետ արդյունավետ հաղորդակցության անհրաժեշտությունը և ներկայացրել արդյունավետ հաղորդակցության օրինակներ, երբ Պաշտպանը միջնորդի, իսկ երբեմն էլ «թարգմանչի» դեր է կատարել կառավարության, տեղական վարչակազմերի ու տեղերում տարբեր կարիքներ ունեցող մարդկանց ու համայնքների միջև։
«Բայց մենք մեր միջնորդի առաքելության մեջ խնդրին միայն մի կողմից չենք նայում, խախտում արձանագրելուց առաջ մենք մշտապես փորձ ենք անում կանխել՝ պետական մարմնին առաջարկություն ենք ներկայացնում խնդրի լուծման համար, կիսվում ենք հարցի վերաբերյալ միջազգային ստանդարտի կամ լավ պրակտիկայի վերաբերյալ մեր գիտելիքով, ներգրավվում ենք անձանց ու պետական մարմինների միջև քննարկումներում, երբեմն ուղակիորեն պահանջում ենք նման քննարկումների կազմակերպում։
Մեր առաջարկությունները վերաբերում են ոչ միայն օրենսդրական փոփոխություններ կատարելուն, այլ նաև վատ կամ ռիսկային պրակտիկաները փոխելուն, մենք նաև մարդու իրավունքների վերաբերյալ կրթություն ու իրազեկում ենք առաջարկում թե հանրությանը, և թե պետական մարմնին՝ գիտակցելով, որ մարդկանց իրավունքների պաշտպանությունը Պաշտպանի բացառիկ իրավասությունը չէ միայն այն պետության ուղղակի պարտավորությունն է, որին մենք պատրաստ ենք օգնել։
Իհարկե հաճախ, երբ այս բոլոր ջանքերը արդյունքի չեն բերում, մենք նաև հրապարակային կերպով անում ենք ոչ այնքան հաճելի արձանագրումներ։
Դրանք իհարկե ոչ բոլոր պաշտոնյաներին են դուր գալիս, բայց սա է հենց ժողովրդավարական հաստատության մեր առաքելությունը՝ բարձրաձայնել, երբ սպառել ենք խախտումը վերացնելու կամ իրավունքը վերականգնելու բոլոր հնարավոր միջոցները, և դա նաև անում ենք կանխարգելիչ մեր գործառույթի շրջանակներում՝ հետագա այլ խախտումները բացառելու համար» - ամփոփել է Պաշտպանը։

On June 8, the Human Rights Defender Ms. Kristinne Grigoryan participated in the joint conference titled “The Judiciary as Guardian of Democracy” organized within the framework of the EU/COE the Partnership for Good Governance “Support to the Implementation of Judicial Reform in Armenia” project, in cooperation the Constitutional Court of Armenia.
The event was attended by the delegation of the European Commission for Democracy through Law (Venice Commission) headed by Ms. Claire Bazy-Malaurie, the President of the Commission, representatives of the COE Directorate General Human Rights and Rule of Law, the Presidents and judges of the Constitutional and Cassation Courts of Armenia, members of the Supreme Judicial Council, judges of different instances, lawyers, Head of the EU Delegation to Armenia, ambassadors of the EU member states, representatives of the International Organizations and CSOs.
The Defender Ms. Kristinne Grigoryan delivered a speech at the panel discussion titled “Upholding Public Trust Through Accountability and Communication”.
The Defender stressed the need for trust in public institutions, shared the issues of the Human Rights Defender's Office, particularly noting that “the trust is an opportunity to have a wider impact on the restoration of human rights and prevention of violations, but the trust also requires daily care and attention, maintaining the principle of making independent, objective and credible assessments based on legal basis and international standards."
The Defender especially emphasized the need for effective communication with both sides during the ombudsman's mediation and provided examples of effective communication, when the Human Rights Defender acted as a mediator and sometimes as a "translator" between the government, local administrations and people with different needs and communities.
“In our mediator's mission we do not consider the issue only from one side and before recording a violation we always try to prevent it, making a proposal to the state body to solve the issue, sharing our knowledge on international standard or good practice referring to the issue, being engaged in the discussions between the individuals and state bodies, sometimes directly requiring to organize such discussions.
Our recommendations refer not only to making legislative reforms, but also to changing poor or risky practices, we also suggest providing education and awareness on human rights both to the public and to state bodies, realizing that the protection of human rights is not the sole responsibility of the Defender, it is the obligation of the State, which we are ready to assist in.
Often, when all these efforts do not achieve results, we also publically register issues which are sometimes unpleasant.
These of course, are not approved by all officials, but this is our mission as a democratic institution, to raise the issue, when we have exhausted all possible means to eliminate the violation or restore the right, and we do it within the framework of our preventive function to exclude further violations”-the Defender summed-up.
The panel discussion was summarized with questions and answers session between the speakers and participants.