03.06.2022թ.-ին երեկոյան Երևան քաղաքի Պռոշյան-Դեմիրճյան փողոցների հատման տարածքում տեղի ունեցած գործողությունները գտնվել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի ուշադրության կենտրոնում։
Դեպքի ընթացքում Պաշտպանի արագ արձագանքման խմբերը մեկնել են Ոստիկանության համապատասխան բաժիններ, ինչպես նաև իրականացվել է ԶԼՄ հրապարակումների և տարածված տեսաձայնագրությունների ուսումնասիրություն։
Այսպիսով, նշված դեպքերի հետ կապված Պաշտպանն արձանագրում է հետևյալը.
1. Ոստիկանության կողմից կիրառվել է առերևույթ ծխաքողարկող և/կամ լուսաձայնային հատուկ միջոցներ։ Կոնկրետ իրավիճակում կիրառված այդ հատուկ միջոցների տեսակների, կիրառման համար թույլատրելի չափանիշներին դրանց համապատասխանության, ինչպես նաև տվյալ իրավիճակում օգտագործման անհրաժեշտության, համաչափության ու պիտանելիության վերաբերյալ Պաշտպանն արդեն իսկ պարզաբանումներ է պահանջել ՀՀ Ոստիկանությունից։
Պաշտպանն արձանագրում է, որ ՀՀ օրենսդրության համաձայն՝ ցանկացած դեպքում Ոստիկանության կողմից հատուկ միջոցների կիրառումը պետք է ունենա իրավաչափ նպատակ, և այն պետք է լինի խիստ համաչափ։ Հատուկ միջոցների կիրառումը յուրաքանչյուր դեպքում պետք է լինի բացառիկ միջոց՝ դրա կիրառմամբ հետապնդվող նպատակներին հասնելու տեսանկյունից։
Ավելին՝ օրենսդրության համաձայն, Ոստիկանության ծառայողը հատուկ միջոցներ գործադրելուց առաջ պարտավոր է նախազգուշացնել դրանք գործադրելու մասին՝ բավարար ժամանակ տրամադրելով օրինական պահանջները կատարելու համար, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ դրանց գործադրման հապաղումն անմիջական սպառնալիք է ստեղծում քաղաքացիների կամ ոստիկանության ծառայողի կյանքի ու առողջության համար կամ կարող է առաջացնել այլ ծանր հետևանքներ, կամ երբ այդպիսի նախազգուշացումն անհնար է։
03.06.2022թ. տեղի ունեցած կոնկրետ դեպքում հատուկ միջոցի կիրառումը պետք է մանրամասն և անաչառ քննարկման առարկա դառնա, ինչպես դրա համաչափության, հետապնդած իրավաչափ նպատակի, այնպես էլ այլ միջոցներով ակնկալվող արդյունքին հասնելու անհնարինության տեսանկյունից, պետք է հիմնավորվի հատուկ միջոցի կիրառումից առաջ նախազգուշացնելու կամ դրա անհնարինության մասին։
Պաշտպանը հետևողական է լինելու դեպքը պատշաճ քննության առարկա դարձնելու հարցում։
2. Ըստ ՀՀ Առողջապահության նախարարության հայտնած տվյալների՝ նշված դեպքի արդյունքում բժշկական կենտրոններ դիմել են թվով 60 անձինք, որից 39-ը ոստիկանության ծառայողներ։
Պաշտպանը խիստ անթույլատրելի է համարում թե' Ոստիկանության ծառայողների կողմից անհամաչափ ուժի կիրառումը և' թե հավաքի մասնակիցների կողմից Ոստիկանության նկատմամբ ուժի կիրառումը։ Պետք է բացառել ինչպես հավաքների ժամանակ հակաօրինական գործողությունների կատարումը, այնպես էլ անհամաչափ ուժի կիրառումը։
3. Պաշտպանի արագ արձագանման խմբերը Ոստիկանության բաժիններում առանձնազրույցներ են ունեցել բերման ենթարկված բոլոր 11 քաղաքացիների հետ։ Բոլոր 11 անձինք բերման են ենթարկվել ՀՀ քրեական օրենսգրքով սահմանված հանցագործություն կատարած լինելու կասկածանքով։ Քաղաքացիներից 5-ը ունեցել են տարբեր տեսակի մարմանական վնասվածքներ, այդ թվում՝ դեմքի, գլխի, ծնոտի և աչքի հատվածում վնասվածքներ։
Առանձնազրույցներում քաղաքացիների հայտնած տեղեկությունների համաձայն մի շարք դեպքերում իրենց մարմանական վնասվածքները հասցվել են արդեն իսկ ոստիկանության ծառայողների կողմից վերջիններիս փաստացի արգելանքի վերցված լինելու պայմաններում, ինչն անընդունելի է և Պաշտպանը պահանջել է, որ նման յուրաքանչյուր դեպք պատշաճ ժամկետում իրավական գնահատականի արժանանա՝ որպես անթթույլատրելի վարքագծի կանխարգելիչ նշանակության երաշխավորում։
4. Պաշտպանի աշխատակազմում արձանագրվել են նաև Ոստիկանության ծառայողներին հասցված տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքների մասին դեպքերը, այդ թվում՝ կտրող-ծակող գործիքներից, ծանր մետաղական առարկաներից։
Պաշտպանը ևս մեկ անգամ կոչ է անում հավաք իրականացնող անձանց և կազմակերպիչներին՝ գործադրելու առավելագույն ջանքերը հավաքի խաղաղ ընթացքն ապահովելու և մասնակիցների հակաօրինական արարքները կանխարգելելու համար՝ ի թիվս այլնի համագործակցելով հավաքի ընթացքը սպասարկող ոստիկանության ծառայողների հետ։
Նախորդիվ օրերի մշտադիտարկումը վկայում է, որ այն դեպքերում, երբ Ոստիկանության ու հավաքի կազմակերպիչների կողմից համագործակցության ջանքեր են գործադրվել, հիմնականում ապահովվել է հավաքի խաղաղ ընթացքը՝ չհանգեցնելով անձանց իրավունքների խախտումների։
5. Պաշտպանն անթույլատրելի է համարում նաև ատելության ու բևեռացված խոսքի հրահրումն ու արդարացումը հանրային խոսույթում, ինչպես հավաքներ իրականացնողների, դրանց կազմակերպիչների, այնպես էլ դրան մասնակից չհանդիսացող հանրային դերակատարների ու քաղաքացիների կողմից։
Հատկապես հանրային դերակատարում ունեցող գործիչները և անձինք պետք է ձեռնպահ մնան նման կոչերից և խոսքից՝ հանրության շրջանում կրքերի և միջավայրի առավել մեծ լարում թույլ չտալու նպատակով։ Սա կոլեկտիվ պատասխանատվություն է, որը պետք է գիտակցենք բոլորս։

The incidents that took place on the intersection of Proshyan-Demirchyan streets in Yerevan on the evening of 03.06.2022 were at the center of the Human Rights Defender’s attention.
During the incident, the rapid response groups of the Human Rights Defender visited the relevant Police stations and conducted an analysis of the publications of mass media outlets and the disseminated videos.
Therefore, in relation to the mentioned incidents, the Defender registers the following:
1. The Police implemented special measures, using smoke and/or stun grenades. The Defender has already demanded explanations from the Police about the types of the special measures used, their compliance with the permissible criteria for use, as well as the need, proportionality and suitability of their use in the given situation.
The Defender notes that according to the legislation of Armenia, the use of special measures by the Police must have a legitimate purpose, and it must be strictly proportionate. The use of special measures in each case should be an exceptional measure to achieve the goals pursued by its application.
Moreover, prior to implementing special measures, Police servicemen should warn about it, providing sufficient time for persons to comply with their legal demands, with the exception of those cases when the delay in their implementation poses an immediate threat to the life and health of citizens or Police servicemen, or can result in grave consequences, or when such a warning is impossible.
The use of special measures on 03.06.2022 should be the subject of a detailed and impartial analysis in terms of the proportionality of the measure used, the legal aim pursued by it, and the impossibility of achieving the expected result by other methods. The giving of a prior warning before the implementation of the special measure, or the lack thereof should be substantiated.
The Defender will be consistent in making the incident a subject to a thorough investigation.
2. According to the data released by the Ministry of Health of Armenia, 60 people applied to medical centers, 39 of which were Police servicemen.
The Defender considers the disproportionate use of force by Police servicemen and the use of force against Police servicemen by the protestors inadmissible. The disproportionate use of force and illegal acts during protests should be excluded.
3. The rapid response groups of the Defender held private interviews with the 11 apprehended citizens in the Police stations. All 11 were apprehended under the suspicion of committing a crime under the Criminal Code of Armenia. 5 of the apprehended citizens had body injuries. Including in the areas of the face, head, jaw, and the eye.
According to the information revealed by the citizens during the private interviews, their bodily injuries were inflicted when they were already detained by Police servicemen, which is unacceptable, and the Defender has demanded that each such case be given a legal assessment in due time as a guarantee of the preventive significance of this unacceptable behavior.
4. The injuries of different degrees inflicted on Police servicemen through sharp tolls and heavy metal objects have been registered at the Office of the Human Rights Defender.
The Defender calls on the organizers of the protests and the protesters again to make every effort to ensure the peaceful conduct of the assemblies and to prevent the illegal acts of its participants, including by cooperating with the Police servicemen on duty at the protest.
The monitoring of the previous days proves that during the cases where the protestors and Police servicemen make the effort to cooperate, the peaceful conduct of the protest had been guaranteed, and the right of persons were not violated.
5. The Defender considers the incitement and justification of hate speech and polarization in public discourse unacceptable, both by the protestors and the organizers of the protests, and the public actors and citizens who are not participating in the protests.
In particular, public figures should refrain from such calls and speech, not to create further tensions within the society. This is a collective responsibility, that we should all realize.