ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն առաջարկում է փոփոխություններ կատարել ՀՀ քրեական օրենսգրքում, որով կխստացվի քրեական պատասխանատվությունը փաստաբանի աշխատանքը խոչընդոտելու համար:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի իրականացրած մոնիթորինգի և ստացված բողոքների քննարկման արդյունքում վեր են հանվել խնդիրներ՝ կապված ազատությունից զրկման վայրերում փաստաբանի աշխատանքը խոչընդոտելու, այդ վայրեր փաստաբանների անարգել մուտքի հետ: Այս խնդիրների լուծումն ունի առանցքային նշանակություն, քանի որ փաստաբանի անխոչընդոտ աշխատանքն առաջնային երաշխիք է անձի նկատմամբ հնարավոր վատ վերաբերմունքը կանխարգելելու և նրա նկատմամբ հնարավոր ապօրինի հետապնդումը կանխելու համար:
Ըստ այդմ, Պաշտպանի աշխատակազմում մշակվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ նախատեսող օրենքի նախագիծ:
Նախագծի ընդունմամբ գործնականում առավել լիարժեք կիրացվի ՀՀ Սահմանադրությամբ, օրենքներով և այլ իրավական ակտերով փաստաբանին վերապահված իրավասությունը, կապահովվի փաստաբանի առավել անխոչընդոտ աշխատանքը և իրավաբանական օգնության կարիք ունեցող անձի իրավունքների առավել լիարժեք իրացումը:
Նախագծով, մասնավորապես, առաջարկվում է.
- ՀՀ քրեական օրենսգրքի 3323-րդ հոդվածի 1-ին մասը ենթարկել այնպիսի փոփոխության, որով այս հանցակազմի սուբյեկտ, պաշտոնատար անձից բացի, կհամարվի ցանկացած այլ այնպիսի անձ, որը խոչընդոտել է փաստաբանի օրինական գործունեությունը` առանց սուբյեկտների շրջանակի սահմանափակման: Ըստ այդմ, նախագիծը լրացնել առանձին մասով:
- ՀՀ քրեական օրենսգրքի 3323-րդ հոդվածով պաշտոնատար անձի կողմից իր պաշտոնական դիրքն օգտագործելով փաստաբանի լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելու համար նախատեսված պատժաչափը խստացնել, ինչպես նաև նախատեսել պատիժ ազատազրկման ձևով:
- Քրեական օրենսգրքի հոդվածում նոր մասով պատասխանատվություն նախատեսել փաստաբանի գործունեությունը խոչընդոտելու համար, եթե դա դրսևորվել է իր վստահորդին տեսակցելու նպատակով՝ ազատությունից զրկման ցանկացած վայր փաստաբանի մուտքն ապօրինի չթույլատրելով:
Վերոնշյալ նախագիծը և դրա հիմնավորումը դրվել են շրջանառության մեջ: Պաշտպանի կողմից նախագիծը կներկայացվի նաև իրավապաշտպան կազմակերպություններին՝ կարծիքի:

The RA Human Rights Defender suggests amendments in the RA Criminal Code to make the liability for hindering the professional activity of a lawyer more severe.
As a result of the monitoring and consideration of complaints by the Human Rights Defender’s staff the issues concerning hindering of professional activities of lawyers in places of deprivation of liberty and their access to these places have been raised. The solution of this issue has a crucial importance since unobstructed activities of a lawyer is the first guarantee for preventing the possible ill-treatment and unlawful persecution towards a person.
Thus, a draft law on amendments to the RA Criminal Code has been prepared by the Defender’s staff.
With the adoption of the draft law the competences of a lawyer enshrined in Constitution, laws and other legal acts will be implemented in practice more properly, unobstructed work of a lawyer and full realization of the rights of a person in need of a legal assistance will be guaranteed.
The draft law particularly suggests.
The first part of Article 3323 should be amended in a way that not only state officials, but anyone who hinders the professional work of a lawyer guaranteed by law may be considered as a subject of this crime, without limiting the circle of those subjects.
To consider more strict punishment presumed by Article 3323 of the RA Criminal Code for using the official position for the obstruction of implementation of competencies of a lawyer, as well as foreseen punishment in a form of imprisonment.
To prescribe a liability in the Criminal Code for hindering the professional work of a lawyer if it has been manifested by illegally preventing a lawyer to enter any place of deprivation of liberty to meet his/her client.