Սան Ֆրանցիսկոյում նոյեմբերի 19-ին Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի և ԱՄՆ հայ հայտնի փաստաբան Կարօ Ղազարեանի ուղեկցությամբ այցելեցի Սուրբ Գրիգոր լուսավորիչ Հայ առաքելական եկեղեցի ևԳռուզեան-Զաքարեան-Վասպուրական ազգային վարժարան, որոնք անցյալ տարի հարձակման էին ենթարկել ադրբեջանական հանցավոր խմբեր:
Մասնավորապես, եկեղեցին հրդեհվել էր 2020թ. սեպտեմբերին: Հուլիսին վարժարանն էր ենթարկվել վանդալիզմի՝ պատերին հայերի դեմ ադրբեջանական ատելության ու թշնամանքի խոսքերով:
Դրանից հետո՝ 2020թ. սեպտեմբերի 21-ին հրազենից կրակել էին վարժարանի վրա: Ընդ որում, վարաժարանը մանկապարտեզի տարիքից մինչև 8-րդ դասարանի երեխաների համար է:
Եկեղեցիում տեղի ունեցան քննարկումներ Smpad G. Saboundjian-ի, իսկ վարժարանում՝ տնօրենի, մանկավարժական կոլեկտիվի և երեխաների հետ: Նրանք հաստատեցին ահաբեկող հարձակումները և ներկայացրին հարձակումների իրենց հայտնի մանրամասները:
Այս արարքները հակադրվում են մարդու իրավունքներին ու ժողովրդավարությանը, ոտահարում են բռնությունից զերծ լինելու, երեխաների շահերի, խղճի և կրոնի ազատության և այլ կենսական իրավունքներ:
Դրանք ապացուցում են, որ ադրբեջանական իշխանությունների հայատյացության քաղաքականությունը տարածում է և ակտիվ պահում հայերի դեմ թշնամանքն ամբողջ աշխարհում, լարվածության մեջ է պահում երկու ժողովուրդներին, վտանգում է այլ երկրներում մարդու իրավունքների համակարգն ու պահում մթնոլորտը լարվածության մեջ։
Նշված հանցավոր արարքների քննությունն իրականացնում է ԱՄՆ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոն (FBI)՝ որպես ատելության շարժառիթով կատարված հանցանքներ:

I visited St. Gregory the Illuminator Armenian Apostolic Church and the Gruzian-Zakarian-Vaspurakan Armenian School together with the ANCA and a distinguished USA lawyer of Armenian origin Mr. Garo Ghazarian on November 19, which last year were subjected to attacks by Azerbaijani criminal groups.
In particular, the church was set on fire in September 2020; and earlier, in July of 2020, the school was vandalized, riddled with graffiti and words of Azerbaijani hatred and enmity against Armenians on its walls. Thereafter, in on September 21, 2020 they shot at the school. Moreover, the school is attended by students from Kindergarten to 8th grade.
At the Church we had discussions with Smpad G. Saboundjian and with the school director, teachers and children at the school. They confirmed the terrorizing attacks and presented details known to them.
These actions are contrary to human rights and democracy, they violate the right to be free from violence, infringe the best interests of children, the right to conscience and religion, and other vital rights.
These incidents demonstrate that the policy of anti-Armenianism of the Azerbaijani authorities spreads and keeps the hostility against Armenians active all over the world, heightens the tension between the two peoples, endangers the human rights system in other countries, and fuels an atmosphere of tension.
These crimes are being investigated by the US Federal Bureau of Investigation (FBI) as hate crimes.
My visit to California was organized with the support of The Armenian National Committee of America-Western Region (ANCA-WR).