Միջազգային ադրբեջանալեզու լրատվամիջոցները ևս սկսել են անդրադառնալ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հայտարարություններին կապված նրա հետ, որ Սյունիքում սահմանների հետ կապված գործընթացը խախտում է բնակիչների իրավունքները: Խոսքը նաև վերաբերում է Սյունիքում ադրբեջանական զինված ուժերի, ցուցանակների, դրոշների ներկայության անթույլատրելիության վերաբերյալ։
BBC-ի ադրբեջանական ծառայությունը ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հայտարարությանն ի պատասխան արել է սեփական մեկնաբանությունը, թե Ադրբեջանի իշխանությունները չեն արձագանքել այդ «մեղադրանքին»։ Այդ կերպ փորձ է արվել հիմնավորել, թե Մարդու իրավունքների պաշտպանի հայտարարություններն առ այն, որ սահմանների հետ կապված գործընթացի պատճառով ՀՀ Սյունիքի մարզի սահմանային բնակիչների իրավունքները խախտվել կամ վտանգվել են, հիմնազուրկ են:
Հղումը`այստեղ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը ևս մեկ անգամ հաստատակամ արձանագրում է, որ ՀՀ Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերում Ադրբեջանի հետ սահմանների հետ կապված գործընթացը չի բխում իրավունքի գերակայությունից ու հակասում է միջազգային իրավունքի հիմքերին, ապացուցվում է նաև այդ մարզերում սահմանային դարձած գյուղերի բնակիչների իրավունքների կոպիտ խախտումներով կամ խախտման լուրջ վտանգներով:
Գլխավոր տրամաբանությունը միևնույն է շարունակում է մնալ այն, որ սահմանների որոշման գործընթացը չի կարող խաթարել սահմանային բնակավայրերի բնակիչների բնականոն կյանքի պայմանները, չի կարող խախտել նրանց իրավունքները:
Այստեղ հարցը վերաբերում է ոչ միայն մարդկանց իրավունքներին տների ու հողատարածքների, այլ նաև ջրային ռեսուրսների, կենսական հաղորդակցության միջոցների նկատմամբ և այլն:
Պետք է հաշվարկվեն նաև բոլոր հնարավոր վնասները, որ մարդը կամ գործարարությամբ զբաղվող անձը կարող է կրել. այս ամենը նույնպես պետք է դառնա միջազգային բանակցությունների ու քննարկումների առարկա:
Մարդու համար չեն կարող առաջ գալ այնպիսի պայմաններ, որոնք խաթարում են իր բնականոն կյանքն իր իսկ մշտական բնակավայրում միայն այն պատճառով, որ իր իրավունքները հաշվի չեն առնվել սահմանների հետ կապված ինչ-որ գործընթացի պատճառով:

International Azerbaijani-language media outlets have begun to cover the Ombudsman's statements that the border process in Syunik violates the rights of residents. These statements refer to the assertions of impermissibility of the presence of the Azerbaijani armed forces, signs and flags in Syunik.
The BBC Azerbaijani Service, in response to the statement of the Republic of Armenia (RA) Human Rights Defender, has reported that the Azerbaijani authorities have not responded to that "accusation". By so opining, an attempt is made to characterize the Ombudsman's statements that the rights of the border residents of Syunik region were violated or endangered due to the border-related process as unsubstantiated or baseless.
Link hear.
The Human Rights Defender of the Republic of Armenia once again firmly states that the process related to the borders with Azerbaijan in the Syunik and Gegharkunik regions of the Republic of Armenia is not based on the rule of law and contradicts the principles of international law.
The main logic remains the same: the border demarcation process can not disrupt the normal living conditions of border residents, nor can it violate their rights.
The issue here is not only human rights to houses and land, but also to water resources, livelihoods, and so on.
All possible damages or injuries that a person or a person engaged in business can suffer must also be calculated. All of this should also be the subject of international negotiations and discussions.
There can be no conditions for a person that justify the disruption of one’s normal life in his/her own permanent residence simply because a person’s rights have not been taken into account due to some border process.