ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը և «Կասպերսկի լաբորատորիա» բաժնետիրական ընկերության ղեկավար Եվգենի Կասպերսկին ստորագրել են եռակողմ համագործակցության հուշագիր կրթության ոլորտում տեղեկատվական անվտանգության համագործակցության և համացանցում երեխաների տեղակատվական անվտանգության մասին: Ստորագրման արարողությունից հետո տեղի է ունեցել աշխատանքային խորհրդակցություն՝ որի ըթացքում քննարկվել են հուշագրի իրագործման միջոցառումների ժամանակացույցը և կազմակերպչական հարցերը:
Հուշագրի ստորագրման համար հիմք են հանդիսացել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներկա տարածման միտումն ու դրանով պայմանավորված մարտահրավերները, համացանցում երեխաների իրավունքների պաշտպանությունը և նրանց կողմից ժամանակակից տեղեկատվական տեխնոլոգիաների օգտագործման ընթացքում անվտանգության կանոնների պահպանումը, որոնք դիտվում են կարևոր նախապայման երեխաների մտավոր, հոգեբանական և ֆիզիկական զարգացվածության ապահովման համար:
Հուշագիրը նպատակ ունի բարձրացնել էլեկտրոնային միջավայրում երեխաների իրավունքների պաշտպանությունը, բարելավել երեխաների և ծնողների՝ ինտերնետից անվտանգ օգտվելու հմտությունները: Փոխըմբռնման հուշագրով նախատեսվում է կողմերի միջև հաստատել համագործակցության շրջանակ, որը կխթանի փոխադարձ հետաքրքրության ոլորտներում արդյունավետ համագործակցություն:
Մասնավորապես նախատեսվում է «Կասպերսկի լաբորատորիայի» կողմից փորձառության տրամադրում, ինչպես նաև կիբերվտանգների վերաբերյալ վիճակագրական տեղեկատվության փոխանակման կարգավորում կողմերի՝ ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի, ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության և «Կասպերսկի լաբորատորիայի» միջև:Փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակը սահմանափակված է կիբերվտանգների ոլորտին առնչվող ոչ-անձնական տեղեկատվության փոխանակմամբ:

The RA Human Rights Defender Arman Tatoyan, the RA Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan, and the head of “Kaspersky Lab” JSC Evgeniy Kaspersky have signed a trilateral memorandum of cooperation on information and Internet security for children in the field of education. After the signing ceremony a working consultation took place during which the timetable and organizational issues of implementation of the Memorandum were discussed.
The reason for signing of the Memorandum is to face the current challenges of spread of information technology, the protection of children's rights in the Internet, and maintainace of safety rules during the use of modern information technology, which are an important precondition for ensuring children's intellectual, mental and physical development.
The aim of  the Memorandum is to increase the protection of children’s rights in virtual environment, improve children’s and their parents skills in terms of using the Internet safely. Within the scope of the Memorandum, it is planned to establish a cooperation framework between the parties which will enhance effective cooperation in the fields of mutual interests..
In particular, it is expected to exchange the experience with “Kaspersky Lab”, as well as to regulate the exchange of statistical information on cyber threat between the RA Human Right Defender’s stuff, the RA Ministry of Education and Science, and the head of “Kaspersky Lab”. The framework of the Memorandum is limited to exchange of cyber threat related non-personal information.