Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների գլոբալ դաշինքը (GANHRI) հիմնադրվել է 1993թ: Մինչ 2016թ. այն կոչվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ զարգացման ազգային ինստիտուտների միջազգային համակարգման կոմիտե (ICC): Դաշինքը հետեւում է Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների գործունեության համապատասխանությունը Փարիզի սկզունքներին, ինչպես նաեւ նպաստում է մարդու իրավունքերի զարգացմանն ու պաշտպանությանը:
2005թ. Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը հայտ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտների գլոբալ դաշինքին անդամակցելու համար:

Global Alliance of National Human Rights Institutions (GANHRI) was established in 1993. Until 2016, it was called the International Coordinating Committee for National Human Rights Institutions (ICC). GANHRI promotes and strengthens NHRIs to be in accordance with the Paris Principles, and provides leadership in the promotion and protection of human rights.
In 2005, the Office of Human Rights Defender of the Republic of Armenia applied for a membership to the Global Alliance of National Human Rights Institutions.
On October 2006, Human Rights Defender of the Republic of Armenia was granted “A” status by the Committee.