Պաշտպանը կրկնել է նախորդ օրը Ազգային ժողով ներկայացված հրաժարականը
Այսօր հունվարի 24-ին Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը կրկնել է նախորդ օրը ՀՀ Ազգային ժողով ներկայացված հրաժարականը։
«Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 13-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ հրաժարականի դեպքում Պաշտպանի լիազորությունները դադարում են, եթե Պաշտպանի կողմից հրաժարականի դիմումը ներկայացնելուց ոչ ուշ, քան մեկ շաբաթվա ընթացքում կրկին հրաժարականի դիմում է ներկայացվում։ Առաջին դիմումը Ազգային ժողով է ներկայացվել սույն թվականի հունվարի 23-ին։
«Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ հրաժարականի հիմքով Պաշտպանի լիազորությունների վաղաժամկետ դադարեցման դեպքում Պաշտպանը հրապարակում և Ազգային ժողով է ներկայացնում իր հերթական տարեկան հաղորդումը ներկայացվելուց հետո մինչև հրաժարականի դիմում ներկայացնելն ընկած ժամանակահատվածում իրականացված գործունեության վերաբերյալ ամփոփ հաղորդում: Պաշտպանը գործունեության վերաբերյալ ամփոփ հաղորդումը, որը ներկայացվել է Ազգային ժողով, հասանելի է այստեղ՝ https://ombuds.am/images/files/788e66cfe59315e33f79d34163ef1667.pdf
Ամփոփ հաղորդման մեջ ներառել ոչ միայն Պաշտպանի գործունեության մասին տեղեկությունները, այլև հաստատության 2022թ.-ի Տարեկան հաղորդման մեջ ներկայացվելիք վերլուծություններն ու առաջարկությունները։

The Defender submitted the second application of resignation to the National Assembly
Today, on January 24, 2023, the Human Rights Defender Ms. Kristinne Grigoryan resubmitted the application of resignation sent to the National Assembly the previous day.
According to Article 13 (2) of the Constitutional Law on the Human Rights Defender of Armenia the powers of the Defender cease after the submission of the application for resignation by the latter, no later than if the application for resignation is resubmitted within a period of one week. The first application of the resignation was submitted on January 23, 2023.
According to the Constitutional Law on the Human Rights Defender of Armenia: in case of the premature termination of the powers of the Defender due to resignation, the Defender shall publish and present to the National Assembly a summary report on the activities carried out during the period between the submission of the regular annual report and the submission of the resignation.” The Summary Report submitted to the National Assembly can be accessed through the following link: https://ombuds.am/images/files/788e66cfe59315e33f79d34163ef1667.pdf
Not only does the Summary Report include the information about the activities of the Defender, but also the analyses and recommendations to be presented in the 2022 annual report of the institution.