Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանն ընդունել է Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Մարտինա Շմիդտին և Եվրոպայի խորհրդի իրավական բարեփոխումների և մարդու իրավունքների հարցերով համագործակցության ծրագրերի բաժնի փոխտնօրեն Լիլիթ Դանեղյանին։
Պաշտպանը ներկայացրել է սեպտեմբերի 13-ից սկսված Հայաստանի վրա ադրբեջանական հարձակման հետևանքով քաղաքացիական բնակչությանն ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին, շրջակա միջավայրին հասցված վնասների, միջազգային հումանիտար իրավունքով արգելված այլ արարքների վերաբերյալ տվյալներ։ Գրիգորյանը խոսել է ադրբեջանական զինծառայողների կողմից հայ ռազմագերիների ու զոհված զինծառայողների նկատմամբ իրականացված հանցագործությունների ու դրանք ծնող պատճառների՝ ադրբեջանական պետության կողմից վարվող էթնիկ հայատյացության համակարգային քաղաքականության մասին։ Նշված բոլոր փաստերն ամփոփվել են սեպտեմբերի 16-ին հրապարակված Մարդու իրավունքների պաշտպանի արտահերթ զեկույցում: Պաշտպանը տեղեկացրել է սեպտեմբերի 17-ին ՄԻՊ փաստահավաք թիմերի կողմից Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզերի՝ հարձակումից տուժած համայնքներ կատարած այցի արդյունքների մասին:
Պաշտպանը կարևորել է միջազգային գործընկերների հետ տարվող աշխատանքները և իր շնորհակալությունն է հայտնել ԵԽ Երևանյան գրասենյակին արդյունավետ կապի ու համագործակցության համար:
Մարտինա Շմիդտը շնորհակալություն է հայտնել Պաշտպան Գրիգորյանին ու Պաշտպանի աշխատակազմին այս օրերի ընթացքում տեղեկատվության փաստագրման և ստուգման հարցում կատարած մեծածավալ աշխատանքի համար: Նա վերահաստատել է Եվրոպայի խորհրդի հանձնառությունը՝ աջակցելու Պաշտպանի հաստատությանը Եվրոպայի խորհրդի` Հայաստանի համար իրականացվող Գործողությունների ծրագրի շրջանակներում ընթացիկ ծրագրերի միջոցով:

The Human Rights Defender, Ms. Kristinne Grigoryan, received Ms. Martina Schmidt, Head of the Council of Europe office in Yerevan, and Ms. Lilit Daneghyan, Deputy Head of Cooperation Programmes Division on Justice and Human Rights of the Council of Europe.
The Defender presented information on the damages caused to the civilian population and civilian infrastructures, the environment, and other acts prohibited by international humanitarian law as a result of the Azerbaijani attack on Armenia launched on September 13. Ms. Grigoryan introduced the crimes committed by Azerbaijani servicemen against Armenian prisoners of war and dead servicemen and the reason behind them, particularly the systematic policy of ethnic Armenophobia conducted by the Azerbaijani state. All the mentioned facts were summarized in the Ad hoc Report of the Defender published on September 16.
The Defender informed about the results of the visits conducted by the HRD fact-finding working groups on September 17 to the communities affected by the attack on Gegharkunik, Vayots Dzor and Syunik provinces.
The Defender emphasized the work carried out with international partners and expressed her gratitude to the Council of Europe office in Yerevan for the effective communication and cooperation.
Ms. Martina Schmidt expressed her gratitude to the Defender Ms. Grigoryan and the Defender's staff for the significant work carried out during these days in documenting and verifying the information. She reconfirmed the Council of Europe commitment to support the Defender's institution within the framework of the Council of Europe Action Plan for Armenia through ongoing programs.