Առավոտից շարունակվում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի փաստահավաք աշխատանքները Սյունիքի, Վայոց Ձորի և Գեղարքունիքի մարզերի ադրբեջանական հարձակման ենթարկվող համայնքներում։
Ադրբեջանական զինված ուժերը թիրախավորում են քաղաքացիական բնակչությանը։ Ըստ ՄԻՊ հավաքագրած տվյալների՝ քաղաքացիական վիրավորների թիվն այս պահին 4-ն է, որոնցից երկուսին Պաշտպանի ներկայացուցիչներն այցելել են հիվանդանոցում։
Ըստ պաշտպանի գրասենյակի հավաքագրած տվյալների՝ ադրբեջանական հարձակումից մինչ այս պահը, առնվազն 2570 անձ տեղահանվել են իրենց տներից Գեղարքունիքի մարզի Սոթք, Նորաբակ, Կութ, Ազատ, Այրք, Տրետուք, Կուտակավան, Սյունիքի մարզի Ճակատեն, Շիկահող, Սրաշեն, Ներքին Հանդ, Աղիտու, Ակներ, Վերիշեն համայնքներից։ Տեղահանվածների գերակշիռ մեծամասնությունը կանայք են, երեխաներ, տարեցներ, այդ թվում՝ հաշմանդամություն ունեցող անձինք։
Նշված համայնքների երեխաները, բացի տեղահանմանն ու հոգեբանական դժվար իրավիճակին, զրկված են կրթության իրավունքի իրացման հնարավորությունից։
Ինչպես տեղեկացրել էինք նախորդիվ, Պաշտպանի աշխատակազմի կողմից արձանագրվել էին շտապօգնության տրանսպորտային միջոցների թիրախավորման դեպքեր։
Մեծաթիվ են ապացույցները նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքների՝ անձանց տների, հաղորդակցության, էլեկտրականության ու քաղաքացիական այլ ենթակառուցվածքների հրետակոծելու, գնդակոծելու և խափանելու վերաբերյալ։ Հատկապես շատ են ավերածությունները Սոթք, Կութ, Քարաշեն, Վերիշեն համայնքներում, համանման փաստեր են հավաքագրվել նաև Գեղամասար, Աղիտու, Սրաշեն ու Նորավան համայնքներում։
Բազմաթիվ են շարունակաբար հարձակման ենթարկվող անձանց նյութական վնասները, մասնավորապես՝ շարժական ու այլ գույքին և ընտանի կենդանիների տեսքով։
Ադրբեջանական հրետակոծության հետևանքով հրդեհներ են բռնկվել մի շարք համայնքներում, հատկապես՝ Սոթքում և Ջերմուկ քաղաքի անտառային հատվածներում՝ ներառելով ավելի քան 9 հա տարածք։ Փրկարարների աշխատանքն առավելապես բարդացնում է փաստը, որ հրդեհի որոշ օջախներ գտնվում են ադրբեջանական զինուժի վերահսկողության գոտում, իսկ որոշ դեպքերում այդ հատվածներն ակտիվ հրետակոծվում են։
Ադրբեջանական մեդիա տիրույթում հայատյացության արձանագրված մակարդակը, այդ թվում՝ պետական պաշտոնյաների կողմից, շատ վտանգավոր է և ըստ նախորդիվ փորձի՝ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից պատերազմական հանցագործությունների կատարման մեծ ռիսկ է գեներացնում։
Պաշտպանի աշխատակազմում ինտենսիվորեն ստացվող ու վերլուծվող տվյալներն ու ապացույցները՝ միջազգային իրավական հիմնավորումներով գրավոր կերպով ուղարկվում են միջազգային կազմակերպություններին և այլ դերակատարներին։

Since the early morning, the fact-finding activities of the Human Rights Defender (HRD) continues in the communities under the attacks of Azerbaijani military forces in Syunik, Vayots Dzor, and Gegharkunik provinces.
Azerbaijani armed forces are targeting the civilian population. According to the data collected by the HRD, the number of civilians wounded is currently four, two of whom were visited by the Defender's representatives in the hospital.
Following the data collected by the Defender's office, at least 2,570 people have been displaced from the following communities: Sotk, Norabak, Kut, Azat, Airk, Tretuk, Kutakavan of Gegharkunik province, and Chakaten, Shikahogh, Srashen, Nerkin Hand, Aghitu, Akner, Verishen in Syunik province. The vast majority of displaced persons are women, children, and elderly people, including people with disabilities.
In addition to the issues caused by displacement and psychological disorder of the children in the mentioned communities, the latter are deprived of their right to education.
As we have informed earlier, cases of targeting ambulance vehicles were recorded by the HRD's office.
There is also great evidence of shelling and disruption of civilian infrastructure: people's homes, communication, electricity, and other infrastructure. Large-scale destructions are evidenced, especially in Sotk, Kut, Karashen, and Verishen communities, similar facts to which were also collected from Geghamasar, Aghitu, Srashen, and Noravan communities.
People who are continuously attacked are suffering a lot of material damage in the form of harm to their movable and other property and domestic animals.
As a result of the Azerbaijani aggression, fires broke out in several communities, especially in Sotk and in the forests of Jermuk city, covering an area of more than 9 hectares. The work of the rescuers has been further complicated by the fact that the areas damaged by fire are, in some cases, located in the control zone of the Azerbaijani military forces, and in others, are actively bombarded.
The level of hatred towards Armenia recorded in the Azerbaijani media domain, including those published by government officials, is very dangerous and, based on previous experience, generates a high risk of the Azerbaijani armed forces committing war crimes.
The data and evidence intensively received and analyzed by the HRD's office are being sent, in writing, to international organizations and other institutions with the power to act in such instances, with the international legal justifications therefor.