Արցախի Շուշի քաղաքի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց Մայր տաճարին ադրբեջանական զինված ուժերը հասցրին երկու թիրախային հարված հոկտեմբերի 8-ին՝ պատճառելով մեծ ավերվածություն և վիրավորումներ այդ պահին տաճարում գտնվող երեխաներին, կանանց ու տարեցներին: Հրթիռային հարվածների հոտևանքով վիրավորումներ էր ստացել 3 ռուս լրագրող:
«Էրեբունի» բժշկական կենտրոն այսօրվա իմ այցի ընթացքում վերակենդանացման բաժանմունքում գտնվող լրագրողը, որ ծանր վիրավորում էր ստացել, խնդրեց բոլորին փոխանցեմ, որ իր աչքերով է տեսել՝ ինչպես է թիրախային հարվածը հասցվում Մայր տաճարին ու որ տաճարում եղել են բացառապես երեխաներ, կանայք ու տարեցներ: Իրենք լրագրողներով առաջին հարվածից անմիջապես հետո փորձել են օգնել ու եկեղեցուց դուրս բերել խաղաղ բնակիչներին, որոնց մի մասը վիրավորումներ էին ստացել, սակայն այդ պահին երկրորդ հրթիռն է հարվածել, որի պատճառով արդեն լրագրողներն են ստացել վիրավորումներ, իսկ վայրագ հարվածներով եկեցուն պատճառվել են ավերածություններ: Լրագրողը պատմեց նաև, որ ինքն է հավաստիացել, որ Շուշի քաղաքի ճանապարհին չի եղել որևէ ռազմական օբյեկտ, բացառապես քաղաքացիական բնակավայրեր են:
Հ.Գ. Հրթիռակոծության վայրից լուսանկարներն վերցված են հայ լրագրող Աբրահամ Գասպարյանի էջից: Դրանցում մարդիկ օգնություն են ցուցաբերում վերակենդանացման բաժանմունքում գտնվող լրագրողին:

Azerbaijani Armed Forces targeted and struck the Holy Savior Ghazanchetsots Cathedral of Shushi city of Artsakh (Nagorno Karabakh) causing significant destruction to the Cathedral and injuries to women, children, and elderly present at that moment in the Cathedral on 8 October. Three Russian journalists were injured as a result of the missile strikes.
During my today’s visit "Erebuni" Medical Center today, one of the journalists who was seriously injured and who is in intensive care unit now, asked me to tell everyone that he had seen with his own eyes how the Cathedral was targeted and bombarded, and that during the attack, only women, children and elderly were in the Cathedral. To his words, immediately after the first attack, journalists tried to help rescue civilians who were already injured, but still in the Cathedral. …and at this very moment the second missile hit the Cathedral; the journalists got injured; the cathedral was destructed because of the savage attack. The journalist in Yerevan hospital told me said that he got convinced himself that there are no military objects on the whole way to Shushi, and that there are only civilian settlements.
P.S. Photos of the Cathedral strikes are taken from Armenian journalist Abraham Gasparyan’s page. Civilians rescuing the Russian journalist who is currently in intensive care unit.