Հայ ազգային կոնգրեսի և
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը կտրականապես մերժում է Հայ ազգային կոնգրեսի և "Ժառանգություն" կուսակցության համատեղ հայտարարության մեջ հնչած մեղադրանքները և թույլ չի տա քաղաքական ուժերին իրենց մեղքը բարդել ՄԻՊ-ի վրա: Ըստ Պաշտպանի և΄ իշխանությունը, և΄ ընդդիմությունը, Փաստահավաք խումբը օգտագործեցին  քաղաքական շահարկումների նպատակով և թույլ չտվեցին, որ այն գործի որպես փորձագետների խումբ:
Տպավորություն է ստեղծվում, որ ընդդիմության և կոալիցիայի ներկայացուցիչները խմբում գործում էին համագործակցված: Դրա մասին են վկայում հետևյալ հանգամանքները.
Նախ` իշխանությունը ցանկության դեպքում կարող էր ավելի շուտ ստեղծել այդ խումբը` չսպասելով ԵԽ համապատասխան կառույցների ճնշմանը: Բացի դրանից, կոալիցիայի ներկայացուցիչները Փաստահավաք խմբում որդեգրել էին ոչ կառուցողական, պասիվ դիրքորոշում: Ավելին, օգտվելով հարմար առիթից` Ռոբերտ Ավագյանը հայտարարեց խմբից դուրս գալու մասին:
Ընդդիմությունը մեղադրում է Մարդու իրավունքների պաշտպանին այն գործում, որ նա կազմալուծում է Փաստահավաք խմբի գործունեությունը: Դա իրականությանը կհամապատասխաներ այն դեպքում, եթե ՄԻՊ-ը հրաժարվեր նոր թեկնածու առաջադրելուց:
Աշխատելու ցանկության դեպքում ընդդիմությունը կարող էր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներին զուսպ կեցվածք ընդունելու կոչ անել և ի գիտություն ընդունել ՄԻՊ-ի` նոր ներկայացուցիչ առաջադրելու պատրաստակամությունը: Բացի այդ, եթե ընդդիմությունը շահագրգռված էր Փաստահավաք խմբի արդյունավետ աշխատանքով, այդ դեպքում ինչոˆւ հիմնական լարվածություն ստեղծողը, անձնական վիրավորանքներ հասցնողը հենց Անդրանիկ Քոչարյանն էր:
Վերոնշվածը ապացուցում է, որ Վահե Ստեփանյանի` խմբից դուրս գալու որոշումն արդարացված էր: Սակայն Պաշտպանը չի հրաժարվում նոր թեկնածու առաջադրելուց, միայն թե այս դեպքում նա լինելու է ոչ թե փորձագետ, այլ` խմբում ձևավորված մթնոլորտին ավելի համապատասխանող անձ:
Մի հոգին չի կարող շախմատ խաղալ, եթե մյուս չորսը հրահանգված են ռեգբի խաղալ:
Խմբում փորձագիտական մթնոլորտի բացակայության պատճառը ոչ թե ՄԻՊ-ի ներկայացուցիչն է, այլ` քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները:

Regarding joint statement of the Armenian National Congress and “Heritage” party
The Human Rights Defender of RA Armen Harutyunyan radically denies the accusations expressed in the joint statement of the Armenian National Congress and “Heritage” party and is not going to allow political forces to lay their blame on the Human Rights Defender. According to the Defender both the authorities and the opposition used the fact-finding group for the political manipulations and did not allow it to act as an experts’ group.
One gains the impression that the representatives of the coalition and opposition acted in cooperation in the group. The following circumstances are evidence of that:
First of all, the authorities could establish that group earlier not waiting until the respective structures of the CoE put pressure on them. Besides, the representatives of the coalition in the fact-finding group assumed non-constructive, passive position. Moreover, catching at an excuse Robert Avagyan announced about his withdrawal from the group.
The opposition blames the Human Rights Defender for disrupting the activities of the group. That would correspond to reality if the Defender refused to propose a new candidate.
In case of desire to work the opposition could call on the representatives of the political forces to exhibit modest behavior and take notice of the willingness of the Defender to propose a new candidate. Furthermore, if the opposition was interested in the efficient work of the fact-finding group, question arises why Andranik Kocharyan was the main creator of tension and also the person giving offences.
The abovementioned evidences that the decision of Vahe Stepanyan to withdraw from the group was justified. However, the Defender does not refuse to propose a new candidate, but in this case he would be not an expert, but a person more corresponding to the atmosphere formed in the group.
One person cannot play chess if the other four are instructed to play Rugby. The reason for absence of expert atmosphere in the group is not because of the representative of the Defender, but the representatives of political forces.