1. Այս դատական պրոցեսների մեր մոնիտորինգը ցույց տվեց, որ:
2. Իմ ներքին համոզմունքը ավելի համընկնում է պաշտպանության մոտեցումների հետ, և դա բնական է, քանզի Դատախազության և հատուկ քննչական ծառայության նմանատիպ գործունեությունը, երբ փաստացի սեփականատիրոջ ինստիտուտ է առաջանում, գոնե պետք է հավասարակշռվի Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից:
3. Ես ողջունում եմ ինչպես ներման, այնպես էլ համաներման ինստիտուտները, սակայն տվյալ դեպքում նախապատվությունը տալիս եմ համաներմանը:
4. Հաշվի առնելով, որ “7-ի գործը” արդեն դատարանում է, իսկ այդ գործը կարող է դառնալ փորձաքար երկրի հետագա զարգացման ուղու համար, որոշել եմ`
ա. որպեսզի չլինել սուբյեկտիվ և ավելի պրոֆեսիոնալ հանդես գալ
բ. չխախտել դատարանի անկախությունը (քանզի Ստրասբուրգի դատարանի նախադեպային իրավունքով դատական պրոցեսին զուգահեռ կարծիքները կարող են դիտարկվել որպես ոտնձգություն դատարանի անկախության դեմ և փորձ իրականացնել ալտերնատիվ պրոցես):
գ. մշտապես մոնիտորինգի տակ առնել այդ պրոցեսը և պաշտպանության և մեղադրական կողմերի փաստարկների բախման և դատավորի կեցվածքի հիման վրա հանդես գալ հայտարարությամբ:
դ. կոչ եմ անում քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտներին և մամուլին նույն պրոֆեսիոնալ մշտական վերահսկողությամբ հանդես գալ
ե. սա այն դեպքն է, երբ բոլոր իրավապաշտպան կառույցները, մամուլը կարող են ամենօրյա հետևողական պրոֆեսիոնալ գործողությամբ, առանց շոուների լուրջ արդյունքի հասնել մարդու իրավունքների պաշտպանության տեսակետից:

1. The monitoring of these legal processes revealed that:
2. My inner conviction coincides with the approaches of the defense party, and this is reasonable, since such practice by the Office of Public Prosecutor and Special Investigation Body when an institution of factual owner emerges should at least be balanced by the Human Rights Defender.
3. I appreciate the institutes of both pardon and amnesty but my preference in this case is for amnesty.
4. Taking into account that the “Case of the 7” is already in Court and that it can serve as a touchstone for the further development path of the country, I have decided to take up the following actions.
• Not to be biased and to perform in a professional way;
• Not to breach the independence of the court (since according to the case law of the European Court of Human Rights the opinions expressed in parallel with legal processes can be considered as encroachment on the independence of the Court and an attempt to execute an alternative process)
• To provide constant monitoring of this process and to appear with a statement on the basis of collision of accusatory party arguments and defense party arguments and the position of the judge.
• I call upon civil society institutes and media to perform the same constant professional supervision.
• This is the case when all human rights structures and the media, due to consistent professional activity and without any show performances, can achieve considerable results from the standpoint of protection of human rights.